Windows Millenium béta teszt

Windows Millenium béta teszt

2000. február 20. 00:11, Vasárnap



Annak aki még nem hallott volna a Windows ezen új fejlesztéséről, elmondanám, hogy ennek - sok tévhittel ellentétben - semmi köze a Windows2000-hez. Az igénye is a Win98-éhoz hasonló, installálás után ~330 MB helyet foglal. A rendszerben nem találhatók meg a szokásos NT alapú szolgáltatások (például a rengeteg hálózati szolgáltatás), sok a Windows98-ban megszokott opciót is kivették belőle - így például az inditómenüben szinte csak a Safe Mode opció maradt meg -, és a DOS-nak is egyre kevesebb nyomát találjuk benne. A menük a Windows 98-as animálással lettek ellátva, tehát nem a win2000-es "fade effect" -tel. Megtalálhaó azonban a "personalized menus" opció, amely csak a "frequently asked" menüpontokat hagyja benne a (start) menükben, a többi pedig egy kissebb link-menü segitségével érhető el. Újítás még a system file security, amely - elég hatásosan - meggátolja a rendszerfileok törlését a Windows futása közben. További hasznos újítások:

- Új install rendszer, amely felületre ugyan ugyanaz, de ez már ellátja az fdisk és a sys.com szerepét is, tehát gyökér winyóra is feltehető.
- System restore, amely rendszeresen "lefényképezi" a rendszerfileokat, így bármikor visszatérhetünk egy előző, még működő konfigurációhoz.
- Msconfig, amellyel végre nem gyalogszerrel kell írogatni a system- ,win.ini fileokat probléma esetén, hanem ebböl a beállítóprogrambol simán állíthatjuk a betöltendő drivereket, az indulás tipusát (diagnostic, selective, normal), a környezetet (amely itt az autoexec.bat -ot jelenti, és ez a file ettől kezdve a windowsban másra nem is szolgál - alapból), és a területi beállításokat (kódlap, pénznem, ország, stb.).
- AutoUpdate, amely folyamatosan figyeli interneten át a lehetséges kiegészítéseket, és letöltés után fel is installálja azokat ( ez természetesen szabályozható).



- Movie Maker, ezzel saját videóinkat készíthetjük, szervezhetjük.
- 7.1 DirectX ami azonban jóval jobb, gyorsabb mint az eddigi DX-ek.
- Customized Folders , ami legtöbbször csak idegesítő, hogy a Windows akarja eldönteni helyettem, hogy mit lássak egy könyvtárban az explorerben/control panelen.
- My Pictures ScreenSaver : Egy új (és egyetlen értelmes) képernyővédő amely váltogatja egy adott könyvtár képeit, szép áthatásokkal, full screenben, sok beállítási lehetőséggel.
- Help & Support, egy effektív help rendszer, elsőre html formátumra emlékeztet (semmi köze hozzá- a szerk.), és tényleg tud segíteni a sajna még sokszor előjövő problémákon.
- 5.5 -ös Internet Explorer ami láthatóan csak instabilabb lett.


A SuperGamez Internet Explorer 5.5 -el nézve

- ImagePreview: átveszi a gif/jpg stb fileok megjelenítését a IE-től, ezzel kiküszöbölve azt az idegesítö hibát, hogy egy IE futása közben egy képre kattintást követően az IE áttérjen a képmegjelenítésre és eltüntesse az aktuális internetoldalt.
Tehát összességében sok hasznos, de sok kellemetlen újítást is tartalmaz.
Ne feledkezzünk meg eközben arról hogy ez még csak béta verzió (2460), tehát nem végleges.

És most következzen a teszt egészen az installtól kezdve:

A teszthez használt konfiguráció: Abit BF6,PIII-450@527(4.5x117Mhz), 64MB/100Mhz SD-ram, Quantum 6.4 EX winchester,ASUS 32x CDROM, RivaTNT 16Mb ,SB Live! Value, 3Com PnP ISA LAN-kártya.

Először a már előző Windows verzióktól megszokott Setuppal találkozunk. Azonnal kiderült, hogy egyáltalán nem bírja más rendszerek jelenlétét, és meglepett, hogy az install befejezése után minden hardver működött, mitöbb, mindenhez 2000 utáni fejlesztésű driverek lettek alapból fetéve. A setup -az előző bétától eltérően - stabilan lefutott, felismert minden hardvert, csak a Live!hoz nem tudott valami oknál fogva saját drivert feltenni. Mivel a LiveWare3.0 elég instabilan fut belőle ezért én csak kiszedegettem belőle a hangdrivereket, a 4 hangszórós beállítást pedig csak úgy tudtam elérni hogy a megfelelő (4spkr.reg , config4.reg , set4.reg) regiszterfájlokat bemásoltam a windows könyvtárába, és befűzögettem őket, majd a Quadrophonic Speakers (Multimedia Settings) beállítása után, újraindítás következett. Ezekután problémamentesen működött a hardver.

A TNT-hez automatikusan a legújabb (4.12.01.0369) drivereket tette fel, ami az install után rögtön bevetésre készen állt. A Detonator driver 98-as verziójához képest még újítások is vannak benne, mint például + OpenGL beállítási lehetőségek, vagy az NVidia logó a D3D alkalmazások előtt. A rendszerbe DirectX 7.1 van beépítve tehát azonnal tudtam tesztelni a 3D-s teljesitményt. Ezt a 3DMarx2000-rel tettem:

  Win98 WinMill  
800x600x16 2105 2525 itt érdekes módon a 32Mb texture rendering-teszt is lefutott rendes sebességgel
800x600x32 1351 1757  



A TNT tehát összességében jobban teljesít itt, és ez látható a játékokon is. A tesztelt játékok (Tribes 1.10 , LeMans24h , Sims , TiberianSun , HomeWorld , LegoRacer) tökéletesen és gyorsabban futottak, és az egyéb alkalmazások (NU2K , IE 5.5 , Windows Commander 4.03 , Mirc32) is észrevehetően gyorsabbak lettek + még a lemezműveletek is jelentősen felgyorsultak.
Néhány programnál észrevehető egy kis indulási késlekedés ( föleg a 3D-t igénylö), de azután annál gyorsabban futnak.
A hálózattal sem voltak problémák, elsőre mindent beállítottam, és ment is minden. Beépítve az Explorer 5.5 van, ami látható/hasznos újítást nem tartalmaz elődjéhez képest, sőt bizonyos internet-oldal elemeket hibásan jelenít meg.

A Norton Utilites 2000 teszteredményei:
Benchmark : 252.6
Winchester: CachedReads 98. CachedWrites: 88.2, PhysicalRead : 5.5

Ebben a verzióban már kijavították a RESTART/SHUTDOWN lefagyási problémáját, az előző (2452) verzió a MessageServer (Msgsrv32.exe - ami az üzenetpanelekért felelős) hibája miatt lefagyott, és ez igy történt minden lekapcs/újrainditás esetén. Ez meglehetősen súlyos hiba volt, ugyanis igy a Windows nem tudta elmenteni sok, újraindítást igénylő program beállításait. Tehát az windows-installálást követő hardver-változtatások, beállítások új információit nem tudta menteni, indulás után visszaállt az előző konfigurációra. Ezt úgy tudtam csak kikerülni, hogy leszedtem teljesen a driverét -ebben az esetben a hálókártyának - és CTRL+ALT+RESET :) után a windows feltette az újat, és én - újraindítás nélkül! - beállítgattam mindent. Ezután egy CTRL+ALT+DEL után már megjegyezte a beállításokat. Ez a probléma a lekapcsolással minden általam ismert WinMill felhasználónál megvolt, de mint mondtam a 2460-as verzióban ez már nem fordul elő.

"Béta-bugok":

1. A Winamp + Mirc32 kombinációt valami oknál fogva nem kedveli, így ha taskbar vagy systray segítségével óhajtunk átváltani egyikből a másikba (kb. az esetek 60%-ában) = totális halál. Explorer, Msgsrv32, Winamp, Mirc32 és az összes többi futó alkalmazás behal -> RESET.
2. A system tray-el inkább ne kísérletezzünk mert ez az egyik gyenge pontja, könnyen behal tőle. Ha választani lehet inkább a taskbaron jelenjenek meg a programok (Winamp,Seti@Home stb).
3. Egyéni/Win98as drivereket ha nem muszáj ne tegyünk fel, mert hatásuk nem lesz, csak megkergítik a windowst. A rendszer például alapból támogatja egerünk görgőjét, ha van. Ugyanígy CD-ROM drivert se tegyünk a config.sys-be mert az ott nem lesz hosszú életű, és a CD anélkül is működik. Másik TNT Detonator driverrel se kísérletezzünk, mert egyrészt a windowsé tökéletes és gyors, másrészt a Win98-asok nem tökéletesen kompatibilisek. Itt említeném meg hogy a WinMill autoexec.bat/config.sys kezelése már más, az autoexec csak enviroment settingeket (set x=) tartalmaz, a config.sys pedig üres. Ennek az az előnye hogy a rendszer indítást követően pillanatokon belül (~20mp) rendelkezésre áll.
4. Ha pinghez folyamodnánk, nehogy bezárjuk erőszakkal a befejezés előtt mert attól 100%, hogy lefagy a rendszer, de ez újraindítás nélkül orvosolható általában.
5. Az IE 5.5 bizonyos internet-oldal elemeket hibásan/nem jelenít meg.
6. Hosszasabb használat után előjönnek futtatási problémák - a windows egyszerűen kiléptet programokból kérdés nélkül - tehát hasznos lehet néha újraindítani/menteni (~8h folyamatos után fordulnak elő). Ez nem a proci hőfoka miatt van! Kisebb-nagyobb problémái ellenére a Millennium nagyon jó, a régebbi verziókról előbb-utóbb biztosan át kell térnie rá mindenkinek.

Locutus

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások