Eltűnhet a most ismert internet

Eltűnhet a most ismert internet

2014. november 11. 09:09, Kedd
A Mozilla Firefoxért felelős alelnöke nem hisz abban, hogy a web fennmarad a jelenlegi formájában.

"Amikor megjelentettük a Firefoxot, akkor természetesen nem gondoltunk arra, hogy egyszer százmillióan fogják használni. Nagy volt az igény egy Internet Explorer-alternatívára. Nem volt verseny, a Microsoft lassan reagált a dolgokra, míg a web a dotkomlufi kipukkanása után gyakorlatilag leállt. Az első egymillió felhasználót azokkal az értékekkel tudtuk meggyőzni, amik mellett ma is kiállunk. Nonprofit szervezetként a közösség segítségével fejlesztünk egy olyan böngészőt, amely alternatívája egy profitorientált milliárdos konszern egyik termékének. A siker ugyanakkor csak azáltal volt lehetséges, hogy a termékünk jó volt és megfelelt az emberek igényeinek."

"A Firefox megváltoztatta a piacot. Sikerünknek köszönhetően a Microsoft, de az Apple is rá volt kényszerítve arra, hogy befektessen ezen a területen. Ráadásul a Google-t is arra inspiráltuk, hogy saját böngészővel rukkoljon ki. Óriáscégekkel konkurálunk, amelyek jóval több erőforrással rendelkeznek és többet költhetnek marketingcélokra. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy számunkra mindegy a Firefox piaci részesedése, ugyanis pont a piaci részesedésünk garantálja azt, hogy befolyásolhatjuk a web fejlesztését, s ez nekünk még mindig nagyon jól megy. Sokan nem találják jónak, hogy a Google az egész világot megpróbálja bekebelezni. Mi nem akarjuk uralni a világot és azt sem, hogy az emberek csak egyetlen böngészőt használjanak. Emellett függetlenek, nonprofit szervezet vagyunk, miközben az olyan konszernek, mint a Google, az Apple vagy a Microsoft a részvényeseiknek felelnek" - jelentette ki Johnathan Nightingale, a Mozilla Firefoxért felelős alelnöke.

A szakember hozzátette, fennáll a kockázata annak, hogy a szabad internet a jelenleg ismert formájában el fog tűnni. A különböző társaságok pontosan tudják, hogy még több profitot termelhetnek, ha a szabadon hozzáférhető web és a felhasználók között ide-oda válthatnak. A probléma csak az, hogy a szép okostelefonokon és táblagépeken keresztül könnyen egy olyan ökorendszerbe zárhatnak minket, amelyben az alkalmazásoktól kezdve a szolgáltatásokig mindent ők biztosítanak és ellenőriznek.

"Az igaz, hogy a Firefox Androidra csak 2011-ben jött ki, de nagyon sokat tanultunk ebből az időből és például a szervezeti struktúrát is módosítottuk. A Firefox Androidra készült verzióját eddig több mint 85 millióan töltötték le. A legnagyobb probléma, hogy sokan még nem ismerik a mobil változatot, ezen a területen előrébb kell lépnünk. Jelenleg nincs iOS-kompatibilis Firefox, mert az Apple nem engedélyez az operációs rendszerein a sajátjain kívül más böngészőket. Ugyanakkor pontosan tudjuk, hogy sok felhasználó szeretné futtatni a programot az iPhone vagy az iPad készülékén, ezért meglátjuk, hogy a kicsit nyitottabb iOS 8 milyen lehetőségeket kínál a számunkra." - fejtette ki a menedzser.

A Mozilla Firefoxért felelős alelnöke hangsúlyozta, hogy jövőre tovább egyszerűsödhet a különböző készülékeken és platformokon futtatható Firefoxok szinkronizációja. Hasonló terveik vannak az adatvédelem és a magánszféra területén is, még egyszerűbbé válhat a különböző üzemmódok közötti átváltás.

"A világ felének még nincs internethozzáférése, de ez rövid időn belül meg fog változni, azonban nem a több mint 800 euróba kerülő okostelefonoknak, hanem a megfizethető eszközöknek köszönhetően. A Firefox OS segítségével akarjuk biztosítani, hogy az emberek korlátozások nélkül csatlakozhassanak a világhálóra. Amint tíz évvel ezelőtt, úgy most is fordulópont előtt állunk. Egyre több felhasználó jön rá arra, hogy a gyártók ökorendszereinek foglyai és hogy a választási lehetőségeiket jelentős mértékben korlátozták. Mi alternatívát kínálunk és ezt az üzenetünket el kell juttatnunk mindenkinek. De ez a konkurensek hatalmas marketingrészlegei miatt nem lesz könnyű" - szögezte le Johnathan Nightingale.

A Firefox a napokban ünnepelte a tizedik születésnapját. A nyílt forráskódú böngésző első verziója 2004. november 9-én jelent meg, ma már több mint 80 nyelven érhető el. A projekt neve eredetileg Phoenix volt, de ettől a fejlesztők márkajogi okokból megváltak, ezután jött a Firebird, majd végül a Firefox név.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások