A Pioneer 10 a Naprendszer peremén

A Pioneer 10 a Naprendszer peremén

2000. március 8. 18:13, Szerda

(CNN) A Pioneer 10 átverekedte magát az aszteroida öv kőszikláin, a Jupitert melletti heves sugárzáson és már a misztikus Plutón túl halad a mélyűrben, de küldetése kudarcra van ítélve.


Az 1972 március másodikán indított szonda továbbra is értékes tudományos adatokat szolgáltat, de egy pár évvel ezelőtti pénzhiány miatt majdnem örökre elveszett, amíg gyenge jeleit - fénysebességgel 10 óráig tart amíg elér a Földre - a káoszelmélet iránt érdeklődő tudósok nem kezdték vizsgálgatni.
Az erőtlen rádióadásból a káoszelmélet fejlettebb koncepcióját akarják kiolvasni, közölte a Pioneer 10 küldetés vezetője, Larry Lasher, aki az új projektet "fehér lovagnak" nevezte.

Igen hatásos "első" lista

A Pioneer igen nagyszerű eredményeket ért el 28 éves, mintegy 7 milliárd kilométeres utazása alatt; ez kétszerese a Nap - Plutó távolságnak. Ez volt az első űrhajó, amely túlment a Plutón, és elsőként készített közvetlen fényképeket a Jupiter bolygóról.
A Pioneer 10 feltérképezte a Jupiter intenzíven sugárzó övét, és megerősítette, hogy a gázbolygó nagy része folyékony. Az űrkutatók szerint a szonda a Mars - Jupiter közti aszteroid zónán történt példátlan áthaladása tette fel a koronát eredményeire.
Senki nem hitte el, hogy az úrhajó képes átnavigálni a kozmikus, száguldó kősziklákkal teli aknamezőn, melyek közül számos földrészméretű van. A Pioneer 10 jóformán érintetlenül ment keresztül rajta, megnyitva az utat a későbbi, Marson túli űrszondák előtt.

A naprendszer pereme

A Pioneer 10 jelenleg 75 asztronómiai egységre van a Naptól, ez a Föld - Nap távolság 75-szöröse. A tudósok még képesek fogni a gyenge adatokat, de a jármű nukleáris táplálású akkumulátorai gyengülnek, műszereit az áramkimaradás veszélye fenyegeti - mondta a NASA kaliforniai Ames kutatóközpontjában dolgozó Lasher.
A jármű nemrég hajtott végre egy manővert, hogy jeleit jobban lehessen érzékelni a Földön, de rádióadója kikapcsolt, és 90 percig vakon repült.

Amikor a Pioneer 5,2 milliárd mérföld távolban volt, pályáját egy rejtélyes gravitációs rántás zavarta meg. Az űrkutatók szerint ezt a "Kuiper Belt Object" okozta. A KBO-k aszteroida méretű testek, a Plutóhoz hasonló felépítéssel, s a Plutó pályáján túl keringenek a Nap körül.
A Pioneer előtt állt egy másik óriási feladat is, felkutatni a naprendszer határait. Lehet, hogy nemsokára eléri a helioszféra külsejét, az Napból kilövellő napszél elliptikus mezejét. A peremen, ahol a naprendszer találkozik a külső űrrel, a csillagközi sugárzás árama állítja meg a napszelet. "Reméljük, elérjük azt a pontot, hogy megállapíthassuk" - mondta Lasher, aki a határt 75 - 125 egység távolra teszi. "Véleményünk szerint nagyon közel van."

A stafétabotot a Voyager 1 veszi át

A tudósok valamikor a hélioszféra határát csupán a Jupiter távolságába tették, s az elméletet a Pioneer és más veterán, a naprendszerből kijutott utazók döntötték meg - a Voyager 1 és 2.

Az 1977-ben indult Voyagerek hasonló eredményekkel büszkélkedhetnek mint a Pioneer 10. Mindkét Voyager elhaladt a Szaturnusz és Jupiter mellett, a Voyager 2 útbaejtette az Uranuszt és a Neptunuszt is. De egészen más úton haladtak. A Voyagerek a Naphoz képest a Pioneerrel ellentétes irányba mentek. Mindkettő elhagyta már a Plutót, talán több szerencséjük lesz a hélioszféra peremének kutatásában. A Pioneer 1998-ban adta át a stafétabotot a gyorsabb Voyager I-nek, így most már a Voyager I a Naprendszer legtávolabbi ember alkotta objektuma.

A Pioneer az elkövetkező években abbahagyja a sugárzást, de a bolygók gravitációs segítségét is felhasználva távolodása a Naprendszertől folytatódik, útja a csillagközi űrben évmillióig tarthat. Sebessége 27,380 mérföld óránként, útiránya az Aldebaran vörös csillaga; ez a Bika csillagkép szeme. Mintegy két millió év múlva fogja elérni. Roncsa valószínűleg még 5 milliárd év múlva is zötyögni fog az űrben, akkor, amikor a Nap vörös óriássá alakulva eltörli a Földet.

Lehetséges, hogy idegen létformák akadnak rá, valamikor, s ezek megismerhetik az embereket. Az űrhajóban elhelyeztek egy, részben a néhai Dr. Carl Sagan által alkotott emléktáblát. A bevésett ábrák, naptérképek és elemek jelei írják le a földi civilizációt.

Kapcsolódó linkek:
NASA
Pioneer Project
Voyager Project

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások