Kiberfegyvert is kap az F-35 

Kiberfegyvert is kap az F-35 

2015. március 24. 18:23, Kedd
Az új amerikai vadász egy kiberfegyverrel egészül ki, amelynek célját egyelőre találgatják.

Még január elején írtunk arról, hogy a Lockheed Martin F-35 Lightning II Joint Strike Fighter program során újabb malőrre került sor. Kiderült ugyanis, hogy az újgenerációs vadászgép a szükséges szoftver hiánya miatt még jó ideig nem használhatja fedélzeti gépágyúját, ennek pótlása pedig éveket vehet igénybe. Most szintén a fegyverzettel kapcsolatban jelent meg új hír, a kínálat bővülése (annak jellege miatt) azonban némileg zavarba ejtő.

Randy Mahr ellentengernagy a Virginiában megtartott Precision Strike Association konferencián árulta el, hogy az F-35 egy kibegyvert is magával hordoz majd, amelynek azonban sem pontos célját, sem pedig készítőjét nem ismerjük. Egyelőre mindössze annyit tudni, hogy a fegyverből a prototípus készült el, ezt tesztelik a szakemberek, mint ahogy az is biztos, hogy a rendszert nem a fő partner, a Lockheed Martin fejleszti. Arra vonatkozóan elhangzott ígéret, hogy a fegyver nem fogja rontani a vadászgép lopakodó jellegét, ebből azonban még nem következtethetünk annak céljára.

A terület iránt érdeklődők emlékezhetnek arra, hogy az amerikai haditengerészet és a Raytheon cég még 2010-ben bejelentette az úgynevezett Next-Generation Jammer (NGJ) kifejlesztésének szándékát. Ez az új fegyver váltaná le a meglévő technológiákat, fő célja pedig az ellenséges radarállomások megtévesztése, amelyet hamis radarjelek visszaküldésével érne el. Jó eséllyel ezen fejlesztés tökéletesítéséről van szó, amely végül valóban helyet kapna a vadászgépen, illetve leváltaná a meglévő példányokat. Legfőbb előnye éppen a számos meglévő változat egyszerre történő leváltása, mint ahogy az F-35 maga is ezt kínálja a katonai vezetésnek, hiszen a hadsereg, a légierő, valamint a haditengerészet mind megkapja a saját kívánalmai szerint módosított példányokat, amelyek így 10 különböző típust válthatnak majd le – darabonként 100 millió dolláros áron.

A konferencián szó esett még a szintén a Raytheon által fejlesztett GBU-53/B Small Diameter Bomb Increment II (SDB II) precíziós bomba sorsáról. Ez szintén mindhárom változaton helyet kap majd, a korábbi állításokkal ellentétben ugyanis a rendszerrel a legkisebb, helyből felszállni képes példány, vagyis az F-35B esetében sem lesz gond.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások