Nem a technika, hanem a társadalom érdekli Zuckerberget

Nem a technika, hanem a társadalom érdekli Zuckerberget

2015. július 5. 13:03, Vasárnap
Mark Zuckerberg egy chatbeszélgetés során kérdésekre válaszolt és mesélt a Facebook jövőbeli terveiről.

Zuckerberg egy órán át válaszolt a kérdésekre, a felhasználóktól összesen 51 000 bejegyzés érkezett. A beszélgetés néhány híres személy is bekapcsolódott, köztük volt Stephen Hawking, Richard Branson, Shakira, Arnold Schwarzenegger és Arianna Huffington. Stephen Hawking azt szerette volna tudni a menedzsertől, hogy mik számára a legfontosabb tudományos kérdések. Az üzletember közölte, hogy a leginkább az emberekkel kapcsolatos dolgok érdeklik. Mi segíthet majd abban, hogy örökké éljünk? Miként gyógyíthatjuk meg az összes betegséget? Hogyan működik az agyunk? Ezenkívül az is érdekli, hogy van-e matematikai alaptörvény az emberek közötti kapcsolatra. Ő úgy gondolja, hogy van.

A Facebook alapítója kifejtette, hogy eljön az a nap, amikor a technikai fejlődés lehetővé fogja tenni, hogy az érzelmeinket és a gondolatainkat vezeték nélkül megosszuk a barátainkkal. Szerinte kicsit olyan lesz ez, mint az interneten keresztüli telepátia: egyszerűen valamire gondolni fogunk és a barátaink ugyanabban a pillanatban képesek lesznek átélni a gondolatainkat. Ehhez csak a megfelelő technológiára lesz szükség. Arnold Schwarzenegger azt kérdezte Zuckerbergtől, hogy mennyit időt tölt testedzéssel és hogy végül a gépek győznek-e. A Facebook alapítója azt válaszolta, hogy hetente háromszor edz, általában reggelente, továbbá annyi fut a kutyájával közösen a környéken, amennyit csak tud. Végül hangsúlyozta, hogy nem, a gépek nem fognak győzni.




Úgy véli, a jövőben a közvetlen hozzáférésű cikkek jelentik majd az elsődleges utat a közösségi portálokon való tartalomfogyasztáshoz. Szerinte ez jó a kiadóknak, hiszen a hírek gyorsabban elérhetők lesznek, ezáltal többen is fogják olvasni azokat. Az emberek így tájékozottabbak lesznek a világ dolgairól (legalábbis arról, amiről a Facebook algoritmusa szerint tudni akarnak) és ezzel párhuzamosan nagyobb hírforgalmat is generál majd.

Zuckerberg kitért a június elején ismertté vált projektre is, amelynek keretében a társaság aktívabban kutatná a mesterséges intelligenciát. A közösségi platform Párizsban nyitott új kutatási intézményt és első lépésként azt szeretné kitalálni, hogy mi érdekli a felhasználókat. A Facebook alapítója elmondta, hogy az új laboratórium elsősorban azoknak a dolgoknak a jelentőségét akarja megérteni, amelyeket az emberek megosztanak egymással. Ahhoz, hogy ezt sikerüljön jól megvalósítani, egy olyan mesterséges intelligencia rendszert kell építeni, amely az embereknél jobb képességekkel rendelkezik.

Az így létrehozott szuperszámítógép megértené például az összes bejegyzés tartalmát vagy egy videón az összes személyt; megállapíthatná, hogy hol készült a felvétel, milyen összefüggések vannak és az illetők milyen nyelven beszélnek. A technika a jövőben segíthet a vakoknak és elmondhatja nekik, hogy mit látnak egy fotón vagy videón. De emellett a számítógép célzottan előre kategorizálhatná a bejegyzéseket, hogy kiszűrje a felhasználó számára a legérdekesebbeket. Zuckerberg leszögezte: reméli, hogy mindezt a következő 10 évben megvalósíthatják.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások