Ghánában már teljes városrészek élnek az elektronikus hulladékból

Ghánában már teljes városrészek élnek az elektronikus hulladékból

2015. július 2. 11:12, Csütörtök
Accrában, Ghána fővárosában a szemétgyűjtők által lakott részeket Szodomának és Gomorának nevezik.

A 27 éves Yussif Mahawakli elmondta, hogy ezzel a tevékenységgel keresi a mindennapi bevételét. Megpróbálja a még értékesíthető anyagokat és alkatrészeket kiszedni a különböző eszközökből. Az így összegyűjtött pénzből nem csupán ő él meg, hanem az ország északi részén élő szüleit is támogatja.

A nyomornegyedben lévő szeméttelep a világ egyik legnagyobb ilyen jellegű helye, a hulladékokat több ezren kutatják át, ezzel kockára téve az egészségüket. A Green Cross nevű svájci szervezet az Agbogbloshie nevű nyomornegyedet a világ tíz legszennyezettebb helye közé sorolta, pedig a listán megtalálható még Csernobil is. A szeméthegyek árnyékában sok gyerek nő fel, akik gyakran szintén puszta kézzel kutatják át a hulladékokat. A készülékeket kövekkel verik szét. Ami nem égethető el, azt vagy bedobják a közeli folyóba vagy a szabad ég alatt hagyják. A legnagyobb értéket a régi televíziók, számítógépek, rádiók, vasalók, HIFI- és klímaberendezések, hűtőszekrények és mobiltelefonok jelentik.


Mahawakli közölte, hogy mindent felvásárol, majd szétszerel. Eltesz minden olyan anyagot vagy alkatrészt, amelyet hasznosíthat. Többek között réz, alumínium, cink és más fémek után kutat. Amit talál, azt eladja a kereskedőknek, akik aztán értékesítik az anyagokat a világpiacon. Egy jó napon akár 50 Cedit is kereshet, ami 10 eurónak felel meg. Ghánában a minimálbér napi 7 Cedi.

A helyi hatóságok az elmúlt hónapokban végre léptek és a nyomornegyed 40 000 lakosának tiltakozása ellenére megtisztítják a területet, amelyen folyamatosan járőröznek a készenléti rendőrök. Mahawakli ennek ellenére biztos abban, hogy szeméthegyek a jövőben is jelen lesznek a térségben. Egyelőre megvárja, hogy a helyzet megnyugodjon és utána gőzerővel folytatja a tevékenységét.

Accrában a szakemberek már 2011-ben riasztó mennyiségű ólom- és kadmiumkoncentrációt mutattak ki a helyi iskolák területén és a játszótereken. Az illegális szemétgyűjtő helyek közvetlen közelében számos helyi család él.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások