Használat nélkül is megzavarnak az okostelefonok

Használat nélkül is megzavarnak az okostelefonok

2015. július 17. 09:19, Péntek
Az értesítések és a hívások megosztják figyelmünket, így több hibát vétünk munkánk során.

A különböző hordozható megoldások elterjedése már több, mint egy évtizeddel ezelőtt magával hozta a figyelem megosztásával, a fókusz megszakításával kapcsolatos aggodalmakat, amelyek néhány esetben (így például a közlekedésben) új szabályozás megjelenéséhez vezetett. Most egy új tanulmány igazolta, hogy használat nélkül is megzavarhatnak minket ezek a készülékek.

A Florida Állami Egyetem kutatói, Cary Stothart, Ainsley Mitchum, valamint Courtney Yehnert, nemrég tették közzé tanulmányukat, amely egy általuk kiválasztott csoport megfigyelésén, a munka közben elért eredmények összegzésén alapul. A projektbe bevont önkénteseket véletlenszerű hívásokkal és szöveges üzenetekkel zavarták meg, mégpedig többnyire munkaidőben, a koncentrációt és a hibák gyakoriságát mérő teszt végén pedig összevetették a kapott adatokat. A következtetés szerint már pusztán a készülékek jelenléte is zavaró lehet, hiszen a beérkező értesítések anélkül megosztják figyelmünket, hogy kezünkbe vennénk a különböző kütyüket.

A munkavégzés közben beérkező üzenetek és hívások ugyanis tovább foglalkoztatnak minket, így sokszor hiába döntünk azok figyelmen kívül hagyása mellett, agyunk tovább dolgozik a problémán, mi pedig vissza-visszatérünk arra, felvetve magunkban az esetleges tartalommal kapcsolatos kérdéseket. Ez természetesen a produktivitás csökkenéséhez, valamint az elkövetett hibák számának megugrásához vezet, ami jól kimutatható módon jelenik meg a tanulmányban. Azt is megjegyzik, hogy a hívások jóval zavaróbbak, mint a rövid szöveges üzenetek.

Megoldásként merülhet fel a készülékek kikapcsolása, ám az esetleges vészhelyetek esetén ez káros lehet, így az értesítők teljes figyelmen kívül hagyása jöhet szóba, már amennyiben erre valóban képesek vagyunk.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások