Minden segítséget megadott az NSA-nak az AT&T

Minden segítséget megadott az NSA-nak az AT&T

2015. augusztus 17. 15:55, Hétfő
A konszern igyekezett a titkosszolgálat minden kívánságát teljesíteni.

Az Amerikai Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Hivatala (NSA) alighanem álmodni sem mert volna jobb segítőről, mint az AT&T, amelyet az internet ellenőrzése tekintetében "különösen produktív" jelzővel illetett. A társaság a "legmagasabb szintű együttműködést tanúsította" és "rendkívül segítőkész" volt, derült ki a 2003 és 2013 között keltezett dokumentumokból. A botrányt a The New York Times és a ProPublica robbantotta ki.

Az AT&T különböző módszerek segítségével több milliárd elektronikus levélhez biztosított hozzáférést az NSA munkatársai számára. Az óriáscég 2001 októberétől kezdte továbbítani az e-maileket a hivatalnak és 2003 szeptemberében az első partnere volt, amely alkalmazni kezdte azt az új adatgyűjtési technikát, amelynek segítségével az NSA "élőben képviseltethette magát a globális hálón". A művelet első hónapjaiban a hivatalhoz 400 milliárd internetes adatcsomagot továbbítottak. Az AT&T emellett műszaki segítséget is nyújtott az NSA szakértőinek, hogy lehallgathassák az ENSZ New York-i központjának teljes online kommunikációját.

A hivatal egy belső dokumentumban kifejezetten arra hívta fel a munkatársai figyelmét, hogy az AT&T kirendeltségein különösen tisztelettudóak legyenek, mert "ez egy partneri kapcsolat, nem pedig csak szerződéses viszony". Az AT&T 2013-ig biztosította, hogy az NSA naponta 60 millió elektronikus levélhez férhessen hozzá, ezáltal a konszern különösen értékes partnerré vált a titkosszolgálat számára. Az együttműködésből az AT&T is profitált, a mérnökei az elsők között próbálhatták ki a hivatal új ellenőrzési technikáit. A társaság egyik szóvivője a nemzetbiztonságra hivatkozva nem akarta kommentálni a megjelent cikkeket.

Az Amerikai Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Hivatala komoly összegeket fizetett a vele együttműködő IT-cégeknek. Az NSA az ENSZ központja mellett az Európai Unió ellen és számos követségen is kémkedett. Az adatgyűjtés három módon folyt: eszközökkel (poloskákkal), a New York-i követségi számítógépek merevlemezein található tartalmak lemásolásával és a washingtoni hálózat lehallgatásával. Az NSA több mint 80 nagykövetségen és konzulátuson alkalmazza a saját lehallgatóprogramját, aminek a belső neve Special Collection Service.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások