Milyen lesz a jövő PC-je?

Milyen lesz a jövő PC-je?

2015. szeptember 16. 19:00, Szerda
A szakemberek már régóta a jövő számítógépét tervezik, amely lassan kezd is testet ölteni.

A fejlesztések során manapság már közel sem az a legfontosabb, hogy a különböző chipek minél nagyobb teljesítményűek legyenek, hanem más dolgok - például az alacsony fogyasztás vagy a beépített biztonsági funkciók - kerülnek előtérbe. Nemrég megjelent a Windows 10 is, amely számos új lehetőséget támogat, és a PC-gyártók számára ezek az innovációk rendkívül fontosak a túlélés szempontjából. A vásárlók ugyanis gyakrabban cserélik le az okostelefonjaikat, mint a PC-iket, s a többség az otthonában asztali számítógép nélkül is boldogul.

A jövő PC-je a felhasználó azonosításánál kezdődik, de napjainkban ehhez bonyolult, és rendszeresen cserélt jelszavakra van szükség. Nos, ezeket a közeljövőben a biometria és az arra épülő megoldások válthatják ki, amelyek tehermentesíthetnek bennünket. Az iPhone vagy éppen a Galaxy-sorozatú okostelefonok már most is kínálnak ujjlenyomatos funkciókat, a ZTE pedig az Axon nevű modelljébe beszédfelismerést és íriszszkennert is integrált. Ebben a folyamatban a későbbiekben a hasonló azonosítási eljárásaival segíthet a Windows 10 is, de természetesen ezek a rendszerek sem kínálnak majd 100 százalékos biztonságot.

Szintén fontos változás lesz, hogy a tápok és a különböző vezetékek fokozatosan el fognak tűnni, a kapcsolatok vezeték nélküliek lesznek. Mindez letisztultabbá teheti majd az íróasztalokat, hiszen megszűnik majd a kábeltenger. A felhasználóknak egyre több eszközük van, de a többségük alighanem boldogan lemondana az ezzel párhuzamosan növekvő drótkötegekről. Ez közel sem a távoli jövő, hiszen már most is vannak indukciós töltési megoldások és olyan szabványok, mint az Airplay, a Wireless Display (WiDi) vagy a Wireless-HDMI, amelyek lehetővé teszik a filmek vagy zeneszámok egyik készülékről a másikra továbbítását. Az Intel a Skylake generációs processzorokba integrálta a WiDi-t.


Búcsút inthetünk a jövőben a PC-házaknak is. Az alkatrészek egyre kisebbek és egyúttal nagyobb teljesítményűek lesznek, így akár egy csokoládés dobozban is elférnek majd. Már most is kaphatók USB-kulcs méretű miniatűr számítógépek, a berlini Nemzetközi Híradástechnikai Kiállításon (IFA) az Asus, az Acer, az Archos és az Intel is bemutatott ilyen eszközöket.

Végül, az egér és a billentyűzet is eltűnhet, helyettük pedig jön a beszédfelismerés, a gesztusvezérlés és a mesterséges intelligencián alapuló szolgáltatások. Az alternatív kezelőfelületek egyre fontosabbá válnak - ezt a területet kutatja a Mobile Interactive Systems (MINT) nevű csoport.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások