2015. december 18. 13:00, Péntek
Európai rakétára kapott jegyet a Hubble utódja, amely 11 éves késéssel állna szolgálatba.
Évek óta tudjuk, hogy a már igencsak korosodó Hubble-t leváltani hivatott James Webb űrteleszkóp valamikor 2018-ban indulna útnak, hogy a még messzebb lévő galaxisok megfigyelésével még tovább tekintsünk vissza az időben, a konkrét szerződés azonban csak most jött létre, ezzel pedig a rajt időpontját is közelebbről meg tudjuk határozni.
Az Európai Űrügynökség jelentette be saját internetes
oldalán, hogy a James Webb 2018 októberében, egy európai Ariane 5 rakétán csücsülve rajtol majd el Francia Guyanáról, az ehhez szükséges szerződést ugyanis a napokban írták alá a közreműködő felek. Az ESA az amerikai és a kanadai fél segítségével hajtaná végre a fontos küldetést, amelynek során a 6,5 méter átmérőjű, 6,6 tonnát nyomó teleszkópot összecsomagolva indítanák útnak, hogy a fellövést követően a Földtől mintegy 1,5 millió km-es távolságban foglalja el végleges pozícióját, ahonnan megkezdődhet a távoli régiók megfigyelése.
A Webb ezzel gyakorlatilag megkapta az induláshoz szükséges jegyet, ami azért kiemelendő tény, mert néhány évvel ezelőtt már a projekt teljes törlése is felmerült. A fontos megfigyelési eszköz eredetileg még 2007-ben rajtolt volna el, a születéskor meghatározott költségvetési tervben egy 500 millió dolláros plafont határoztak meg, ez azonban a folyamatos csúszások és a további költségek miatt nem akart összejönni. A Kongresszus a NASA költségvetési megszorítása miatt majdnem törölte a projektet, végül aztán egy 8 milliárd dolláros szinten húzták meg a tűréshatárt, a rajtra így 11 éves késéssel, összesen 8,8 milliárd dollár elköltése után kerül majd sor.
A James Webb után egy még újabb teleszkóp jönne, amely valamikor a 2030-as évekre állna készen a rajtra.