Amikor a pulóver okosabb a viselőjénél

Amikor a pulóver okosabb a viselőjénél

2016. február 8. 08:51, Hétfő
Egy holland ruhatervező szerint arra, amit az okostelefonunk tud, hamarosan már a pólónk is képes lehet.

Anouk Wipprecht olyan ruhákat tervez, amelyek meghökkentőek és integrált szoftvereket is tartalmaznak. A szakember Hollandiában és Svédországban tanult, s eddig számos díjat kapott. Rendszeresen úton van, Amszterdam, Bécs, Los Angeles, San Francisco és Montreal között ingázik.

"Megépítettük az okostelefonokat, az okosórákat, a fitneszkarkötőket, de valóban szükségünk van rájuk? Nem hiszem. Az eszközök eltűnnek majd és a technikát közvetlenül azokba a készülékekbe fogják integrálni, amelyek már léteznek. Az elektronika lesz a második bőrünk, a divat pedig az új kezelői felület. A ruhánk jobban ismer majd bennünket, mint mi saját magunkat. Ezt a gondolatot lenyűgözőnek tartom, mert a technikát most olyan módon használjuk, ami nem segít nekünk. Elszívja az erőnket, elfáraszt minket."

"A technika anno azzal az ígérettel került az életünkbe, hogy könnyebbé fogja tenni számunkra a mindennapokat, de ez közel sem valósult meg. Amikor előveszem a táskámból a mobiltelefonomat, akkor majdnem szívinfarktust kapok, mert annyi e-mailt kell elolvasnom. Intelligens ruhákat szeretnék létrehozni, amelyek valóban az igényeimet veszik figyelembe" - fejtette ki a ruhatervező.

Anouk Wipprecht olyan szenzorokkal dolgozik, amelyek a ruhákba vannak belevarrva és regisztrálják a körülöttünk történt eseményeket, egyúttal reagálni tudnak bizonyos információkra. A következő lépés az lesz, hogy a gépek a környezeti adatoknak köszönhetően egyre okosabbak lesznek. Amennyiben valaki ilyen rendszert fog hordani, akkor a ruha tanulhat majd a viselőjétől. "Nagyon sok koncepcionális darab van és elismerem, hogy az általam tervezett ruhákat nem egyszerű hordani. De most változik valami az ágazatban, mert a ruhatervezők, a mérnökök és a programozók egyre jobban együttműködnek, így lehetővé válik, hogy olyan ruhákat találjunk fel, amelyek egyszerre szépek és viselhetők."


Az egyedi ruhadarabok és ékszerek 3D nyomtatóval készülnek

"Az IT-ágazatnak még meg kell oldania a divattervezők néhány nagyobb problémáját. Ezek egyike, hogy az elkészített ruhák - az integrált elektronika ellenére - moshatók legyenek. Gondot jelent az is, hogy a beépített szenzorok hozzájussanak a működésükhöz szükséges energiához. Az akkumulátorokat és elemeket még nem lehet egyszerűen beépíteni a ruhákba. S akkor fel kell tennünk azt a kérdést is, hogy mi lesz, ha a ruhánk tönkremegy. Az intelligens ruhákhoz technikai támogatás is kell. Ennek ellenére hiszem, hogy az intelligens ruhák kevesebb, mint 10 éven belül kaphatók lesznek az áruházakban. A divat sosem csupán az anyagokról és színekről szólt, hanem a divat kommunikáció, amelynek lényege, hogy önmagunkat fejezzük ki. A technika pedig az egyik módja annak, hogy elérjük ezt a célt" - hangsúlyozta a szakember.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások