Eddig bírták a Fukusimába küldött robotok

Eddig bírták a Fukusimába küldött robotok

2016. március 12. 18:19, Szombat

A Fukusima Daiicsi atomerőmű maradványaiba leküldött robotok eddig bírták, mindhárom gépet hivatalosan "halottá" nyilvánították.

2011-ben a tóhokui földrengés és azt követő cunami hatására 10 méteres hullámok árasztották el a Fukusima Daiicsi atomerőművet melynek három blokkja szinte azonnal leolvadt, másik négyben pedig károsodott a szerkezet. Az ennek hatására kijutott radioaktív anyagok óriási környezetszennyezést okoztak, ám ami még fontosabb: a földrengés és a szökőár nagyjából 19 ezer ember halálát okozta és elpusztította 160 ezer lakos otthonát és munkahelyét is.

Öt évvel az egész eseménysor után a Tokyo Electric Power Company (Tepco), az erőművet üzemeltető japán cég még mindig nem tudja, hogyan takarítsa fel a radioaktív szennyeződést illetve a leolvadt nukleáris fűtőelemeket. Az egyik ilyen tervezet szerint egyedileg, kimondottan erre a célra tervezett robotokat küldenek be a reaktorba és próbálják eltávolítani a sérült és az ép elemeket is. Azonban a januárban elindult projekt mostanra teljes csődöt mondott. A Tepco a héten ugyanis hivatalosan is "halottnak" nyilvánította három, a víz alatti hűtőrendszerben felküldött robotját, miután a sugárzás hatására elolvadtak a kábeleik.


A Tepco többet nem árult el pedig számos kérdés merül fel továbbra is az atomerőmű és a szennyeződés kapcsán. A sugárszennyezett hűtővíz tárolása például még mindig nincs megoldva, hiszen a folyadék folyamatosan jut vissza a talajvízbe és ezáltal az óceánba is. Ez pedig már az Egyesült Államokat is érinti, hiszen az ország nyugati partján már kimutattak radioaktív szennyeződést, mely bizonyítottan a Fukusima Daiicsi atomerőműből származott.

A tervezet szerint egy speciális föld alatti jégfalat húznának fel az erőmű maradványai köré és ezzel akadályoznák meg a szennyeződés elterjedését. Ez azonban a bonyolultsága miatt nagyon lassan halad és így még évekig kell várni az elkészültére. Ráadásul mindez csak ideiglenes megoldás, hiszen így nem tüntetik el a gondokat, pusztán körbezárják és ilyen módon lokalizálják. "Nagyon nehéz bejutni az atomerőműbe" - jelentette ki Naohiro Masuda, a Tepco vezetőségének elnöke. "A legnagyobb problémát a sugárzás jelenti."

A három robot egyébként a Hármas Reaktorban pusztult el, ahol a jelentések szerint 566 fűtőelemet kellene eltávolítani. Azonban itt a legmagasabb a sugárzás szintje, emberek a közelébe sem léphetnek és a jelek szerint a robotok sem bírják sokáig. Így a Toshiba újabb gépeket készít, azonban ezek megalkotása két évbe is beletelik és ezért tovább csúszik az elemek összegyűjtésének folyamata.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások