Magyarok azonosították a harmadik legnagyobb törpebolygót

Magyarok azonosították a harmadik legnagyobb törpebolygót

2016. március 21. 19:11, Hétfő
Magyar csillagászok sorolták be megfelelő helyére a korábban felfedezett törpebolygót.

Egy újabb tanulmányt közölt hasábjain a napokban az Astronomical Journal nevű szakfolyóirat, amely ezúttal magyar csillagászok munkája eredményeként jött létre. Ebben egy korábban megtalált törpebolygó azonosítását és besorolásának módosítását ismertetik, mégpedig a legfrissebb mérések révén.

A (225088) 2007 OR10 eddig is ismert objektumnak számított a szakemberek körében, a magyar csillagászokból álló csapat azonban a Kepler űrtávcső segítségével 10 napon keresztül, megszakítás nélkül figyelte meg a törpebolygót, több fontos megfigyelést végezve el. Erről rövid videó is készült, amelynek bal oldalán kissé nehezen, de egyértelmű módon kivehető a 2007 OR10 mozgása, amiről korábban csak annyit tudtak, hogy vörös felszínnel rendelkezik. A K2-küldetés részeként lebonyolított megfigyelés során a forgásból adó fényváltozásokat rögzítették, ehhez pedig (az európai Herschel-űrtávcső bevonásával) az infravörös tartományban készült méréseket párosították, hogy az elnyelt és visszasugárzott napfény arányát is megismerjék.


A mérések kombinálása révén kiderült, hogy a törpebolygó jóval nagyobb, mint ahogy azt korábban gondolták, mérete alapján pedig a harmadik helyre került előre, közvetlenül a Plútó és az Eris után. Az égitest átmérője 1535 km, ez 250 km-rel több a korábbi adatnál, ami a felszín esetében egyben jóval sötétebb színt is jelent. További érdekesség, hogy a 2007 OR10 a napfény kevesebb, mint 10%-át veri vissza, míg a többi törpebolygó esetében inkább az 50-90% közötti tartomány a jellemző.

A szakemberek a K2-program felbecsülhetetlen értékét méltatták, ami esetükben azért volt rendkívül fontos, mert a Kepler eredetileg exobolygók felfedezésére, nem pedig a közeli, mozgó objektumok követésére készült.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások