Nem használhatják tovább a titkos­szolgálatok a Twitter adatelemző eszközét

Nem használhatják tovább a titkos­szolgálatok a Twitter adatelemző eszközét

2016. május 10. 22:42, Kedd
A Szilícium-völgy és az amerikai kormány közötti kapcsolatok még feszültebbek lettek.

A PRISM-botrány 2013-as kirobbanása óta már eddig is meglehetősen feszült volt a viszony, azonban a Twitter döntése miatt a helyzet tovább súlyosbodott. A The Wall Street Journal titkosszolgálati forrásokra hivatkozva arról írt, hogy a cég a jövőben nem engedélyez valós idejű hozzáférést az amerikai titkosszolgálatok számára az adatelemző eszközéhez. A Twitter közölte, hogy az információk kielemzését végzőknek határozottan megtiltották, hogy a kormányzati szerveknek megfigyelési céllal átadják az adatokat. A társaság ugyanakkor rámutatott, hogy az információk nyilvánosan is elérhetők és az amerikai kormány a nyíltan hozzáférhető profilokat így is szemmel tarthatja.

A hivatalok számára mindez elsősorban azért rossz hír, mert a Dataminr nevű szolgáltatásnak köszönhetően eddig figyelmeztethették a lakosságot az esetleg várható terrortámadásokra. A Dataminr szoftvere a tweetek millióiban lévő mintákat hasonlítja össze a más hírfolyamokban szereplő információkkal, valamint a földrajzi és a tőzsdei adatokkal. A Dataminr az egyetlen olyan szolgáltató, amely valós idejű hozzáférést kínál az összes Twitter-üzenethez és a kiértékelési eredményeket eladhatja. Legutóbb a cég nagyon gyorsan tudósított például a párizsi és a brüsszeli terrortámadásokról. A Twitternek öt százalék tulajdonrésze van a vállalatban.

A Twitter ugyanakkor azt nem kommentálta, hogy a Dataminr egyáltalán hogyan került kapcsolatba a titkosszolgálatokkal és két éven át hogyan kínálhatta fel a szolgáltatásait a kormánynak. A vállalkozásnak van egy hasonló együttműködési megállapodása az amerikai belbiztonsági minisztériummal is, amely a mostani döntéstől függetlenül továbbra is hatályos. John Inglis, az Amerikai Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Hivatalának (NSA) egykori igazgatóhelyettese úgy reagált a hírre, hogy álszent dolog, hogy a Twitter az információkat a magánszektornak eladja, de a kormánynak nem adja át. Úgy hiszi, hogy ez egy rossz példája annak, hogy hiányzik a megfelelő kooperáció a magánszektor és a kormány között.

Michael Smith, a Kronos Advisory tanácsadó társaság ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy a titkosszolgálatok rá vannak utalva a nyilvános Twitter-adatok kielemzésére azért, hogy megfelelően reagálni tudjanak a terroristafenyegetésekre. Szerinte a Twitter döntése nagyon komoly következményekkel járhat. A Dataminr székhelye New Yorkban van és a Yale Egyetem három egykori hallgatója alapította. Egy tavaly év elején tartott finanszírozási körben úgy becsülték, hogy a cég 700 millió dollárt ér.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások