A cápák között is vannak gyávák

A cápák között is vannak gyávák

2016. május 30. 19:24, Hétfő

Kutatók megállapították, hogy a cápák között is vannak bevállalósabbak, igazi kemény legények és gyávábbak is.

A cápák a világ egyik legveszélyesebbnek titulált teremtményei és ebben feltehetőn komoly szerepet játszik a Cápa sorozat illetve más hollywoodi filmekben kapott valóban nem pozitív szerepük. Ha ugyanis a számokat nézzük, akkor például tavaly 99 nem kiprovokált cápatámadást rögzítettek az erre jogosult személyek és testületek, ami jelentős emelkedést jelent a 2014-es 72 támadáshoz képest. Ugyanakkor viszont ez a szám eltörpül a rögzített halálos kutyatámadásokhoz képest (25 ezer esetet jelentettek be 2015-ben).

A legtöbben ennek ellenére igazi gyilkológépként tekintenek rá, ám tudósok most bebizonyították, hogy a cápák is összetett személyiséggel rendelkező lények és bizony ahogy emberből, úgy cápából sincs két egyforma. Az ausztrál Macquarie University tudósai a Jackson-öböl cápáin végeztek különböző kísérleteket, melyekkel a viselkedésüket próbálták megfigyelni. Az elsőben egy teljesen új medencébe helyezték az állatokat, melynek alján volt egy búvóhely. Itt azt mérték, hogy mennyi időbe telik, mire az aktuális cápa kijön a menedékből és felfedezi az új helyet.



A második esetben kiemelték a tartályból az állatot majd visszatették. A cél az volt, hogy a megfigyeljék, mennyi időbe telik, míg az állatok lehiggadnak és ismét komfortosnak érzik a környezetet. Az eredmény pedig az, hogy ahogy az embereknél úgy a cápáknál is a személyiségüknek megfelelően dolgozzák fel a történteket. "Izgatottan látjuk az eredményeket, hiszen remekül demonstrálják, hogy a cápák nem agyatlan gépezetek" - árulta el Culum Brown, a csapat vezetője. "Ahogy az emberek úgy a cápák is mind egyedi személyiségek."

"Megérteni azt, hogy a személyiségi jegyek hogyan befolyásolják a viselkedésüket - például az áldozat és a lakóhely kiválasztásánál - fontos, hiszen ezek a csúcsragadozók elengedhetetlen szerepet játszanak a tengerek élővilágában. Az elmúlt évtizedekben a kutatók nagyjából 200 állatfajnál állapítottak meg egyedi személyiségjegyeket. A személyiség így nem emberi sajátosság, hanem inkább evolúciós eredmény."

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások