Visszavennék a bolygók közé a Plútót

Visszavennék a bolygók közé a Plútót

2017. február 27. 11:16, Hétfő
Mégpedig a bolygó definíciójának módosításával, amely elegendő teret hagyna ehhez.

Érdekes kezdeményezés bukkant fel szakmai körökben, amelynek támogatói hamarosan egy konferencián terjesztik elő javaslatukat. Szerintük újra kellene gondolni a bolygó fogalmát, mégpedig többek között azért, hogy ezáltal a Plútó is visszakerüljön megérdemelt helyére.

A NASA kutatóinak álláspontja szerint módosítani kell a definíciót, ez ugyanis túlságosan szigorú kitételeket tartalmaz, különös tekintettel az égitestek külső jellemzőire, úgy mint azok keringési pályája. Egy szép oldalvágással az erre hivatott testületet is kritizálják, hiszen meglehetősen furcsának tartják, hogy a főleg csillagokat és fekete lyukakat tanulmányozó szakértők - az International Astronomical Union (IAU) tagjai - döntenek a bolygó fogalmáról, de ezzel egy időben konkrét javaslattal állnak elő, amely lehetővé tenné a Plútó visszaemelését.

A jelenleg érvényes definíció szerint a bolygó olyan jelentősebb tömegű égitest, amely egy csillag vagy egy csillagmaradvány körül kering, elegendően nagy tömegű ahhoz, hogy kialakuljon a hidrosztatikai egyensúlyt tükröző közel gömb alak, viszont nem lehet elég nagy tömegű ahhoz, hogy belsejében meginduljon a magfúzió, valamint tisztára söpörte a pályáját övező térséget. A Plútó 2006-ban többek között emiatt veszítette el státuszát, bár a most előlépő csapat egyik tagja (aki a New Horizons küldetésben is részt vett) korábban arról beszélt, hogy nem tartja problémásnak a törpebolygó elnevezést, mivel nem bánja, ha melléknevek módosítanak főneveket – az azonban zavarja, hogy az IAU a jelek szerint a törpebolygókat nem tartja bolygóknak, ami már nyelvtani problémákat vet fel.

A javaslat szerint a bolygó ehelyett olyan, csillagnál kisebb tömegű égitest, amelyben nincs magfúzió, viszont elegendő saját gravitációval rendelkezik a háromtengelyű (triaxiális) ellipszoidként leírható forma megtartásához. Ezzel minden, a csillagnál kisebb test bolygóvá válna, és bár a csapat tagjai elismerik, hogy (többek között a személyes kötődés miatt) ebben némi érzelem is szerepet játszik, remélik, hogy a márciusban esedékes Lunar and Planetary Science Conference alatt kedvező visszajelzésre találnak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások