Összeáll a kép az öreg csillagok végóráiról

Összeáll a kép az öreg csillagok végóráiról

2017. augusztus 31. 22:03, Csütörtök
Mégpedig egy minden eddiginél részletesebb, egy távoli csillagot megmutató felvétel révén.

Az Európai Déli Obszervatórium hivatalos oldalán jelentették be, hogy elkészült egy olyan kép, amely minden eddiginél részletesebben ábrázol egy távoli csillagot, ez pedig betekintést nyújt a különböző gázok mozgásába, ezen keresztül pedig a belső folyamatok alakulásába. A csillagászok fontos kérdésre kaphatnak így választ.

Az ESO Very Large Telescope Interferometer (VLTI) névre keresztelt teleszkópegyüttese (amely valójában 4 különböző eszközből áll, ezek infravörös fényét pedig kombinálják, hogy megkapják a virtuális teleszkóp még részletesebb adatait) a tőlünk mintegy 620 fényévre lévő Antares csillagot figyelte meg, amely tömegét illetően 12-szer, átmérőjét tekintve pedig kereken 700-szor nagyobb a Napnál. Ez egy meglehetősen öreg és méretes példány, amely a szakemberek becslései szerint alig néhány ezer éven belül egy szupernóva formájában fejezi majd be pályafutását, a mostani megfigyelés révén (amelynek eredményeként egy látványos animáció is elkészült) pedig azzal kapcsolatban is konkrét következtetésekre juthatunk, hogy miért ilyen gyorsan veszítenek tömegükből ezek az idős példányok – ez nagyjából fél évszázada foglalkoztatja a kutatókat.


Az AMBER (Astronomical Multi-BEam combineR) névre hallgató instrumentum segítségével több helyen is megmérték a belső rétegekből előbukkanó plazma sebességét, ezt pedig az átlaggal hasonlították össze. Ebből a légköri gázok relatív sebességére következtettek, ennek részletes térképe pedig most első alkalommal készült el egy másik csillag esetében. Nagy meglepetésükre, a turbulens, alacsony nyomású gáz sokkal távolabbra lövell ki, mint ahogy azt az elméleti modellek megjósolták, vagyis a vörös óriások esetében egy általunk nem ismert folyamat játszódhat le, amely ezt a mozgást előidézi.

Ezt a csapat reményei szerint a más csillagok esetében elvégzett hasonló vizsgálatok követik majd, felmérve azok légkörének pontos szerkezetét, így pedig idővel akár az említett folyamat részleteit is megismerhetjük.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások