Csillagközi üstökösre bukkantak

Csillagközi üstökösre bukkantak

2017. október 31. 10:18, Kedd
Legalábbis így vélik a csillagászok, akik most újabb megfigyelésekre várnak.

Érdekes üstökössel bővült nemrég a rendelkezésünkre álló katalógus, hiszen az ezt először megpillantó szakemberek szerint jó eséllyel egy, a csillagközi térből érkezett látogatóval van dolgunk, amely hamarosan végleg elhagyhatja a Naprendszert, soha vissza nem térve hozzánk. További elemzésre lesz azonban szükség ahhoz, hogy mindezt visszaigazolják.

Az időközben C/2017 U1 névre keresztelt, meglehetősen gyorsan mozgó üstökös még október 18-án bukkant fel a csillagászok által bevetett teleszkóp képein, az ezt követő egy hét során pedig további 34 alkalommal figyelték azt meg. Az igencsak furcsa, egyedülálló pálya alapján arra következtettek, hogy az objektum a Naprendszeren kívülről érkezett, vagyis ez nem a Nap körül kering, ellentétben a korábban látott és szokványosnak minősülő példányokkal, amelyek többnyire az Oort-ködből látogatnak el hozzánk, hogy azután ugyanoda térjenek vissza, időről-időre ismét felbukkanva az égbolton (vagy a megfigyelésre használt eszközökön). Most másoktól kérnek segítséget, hogy minél több adatot gyűjtsenek be, mielőtt még túl késő lenne.


A problémát többek között az jelenti, hogy az üstökösök esetében még azok középpontjának meghatározása sem egyszerű feladat, ez többnyire a teleszkópos megfigyelést végző szakemberek egyikének döntése (becslése) alapján történik meg. Emiatt a pályát sem tudják teljes pontossággal meghatározni, vagyis még nem teljesen biztos, hogy valóban a Naprendszeren kívüli, hamarosan a csillagközi térbe távozó üstökösről van szó. Tekintettel arra, hogy az objektum az erősebb teleszkópok számára még több héten keresztül látható lesz, itt bőven lesz alkalom a megfigyelések és az adatok tökéletesítésére, ezt követően pedig vissza tudják majd igazolni az eredeti tételt.

Sajnos az üstökös eredetének meghatározása szinte lehetetlen, erről mindössze annyit árultak el, hogy a jelek szerint éppen abból az irányból érkezett, amerre egyébként a Nap és kísérői mozognak (a Tejútrendszeren belül).

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások