3,6 millió éves csontvázat mutattak be

3,6 millió éves csontvázat mutattak be

2017. december 12. 09:25, Kedd
Két évtizedig tartott a csontváz összeállítása, amely nagy segítség a kutatóknak.

Egy dél-afrikai egyetem kutatói mutatták be azt a leletet, amelyet két évtizedes aprólékos munkával állítottak össze, a maga teljességében tárva elénk az Australopithecus nem eddigi legrégebbi példányát. Ez több területen is segíthet elődeink jobb megértésében.

A hivatalos bejelentésben arról olvashatunk, hogy az első csontok Johannesburg városától mintegy 40 km-re északnyugatra, a Sterkfontein-barlangokban kerültek elő, amikor bányászok robbantással igyekeztek fellazítani a számukra kijelölt munkaterületet. Tekintettel a leletek törékeny, sérülékeny mivoltára, a szakemberek nagyon aprólékos, mintegy 20 éven át tartó munkával emelték ki az egyes darabokat, távolították el a csontokra rakódott törmeléket és üledéket, majd pedig állították össze a teljes csontvázat. A Kisláb (Little Foot) névre keresztelt példány korát 3,6 millió évre teszik, itt azonban még némi bizonytalanság tapasztalható.


A lelet éppen a maga teljessége miatt jobb betekintést nyújt a szakembereknek elődeink külső megjelenésébe, anatómiájába, a végtagok hosszába, valamint az általuk végzett mozgás dinamikájába. A munka azért is tartott ilyen sokáig, mert egyes leletek csak később kerültek elő, ezeket pedig ezt követően tudták társítani a korábban begyűjtött, olykor dobozokban tárolt további példányokkal. Nagyobb darabokat kellett kihasítani a betonkemény rétegből, hogy megőrizzék a leletek állagát, ez pedig a barlangok mélyére jellemző sötét környezetben nem volt egyszerű feladat.

A munkát elvégző kutatók részletesebb tanulmányokban teszik hamarosan közzé a fontosabb eredményeket, ezeket ezt követően vesézik majd ki a szakma tagjai.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások