VIA Technológiai Fórum 2000

VIA Technológiai Fórum 2000

2000. október 22. 22:07, Vasárnap
ACR

A DDR SDRAM mellett egy másik technológia kapott nagy hangsúlyt a találkozón, az új Advanced Communication Riser (ACR) csatoló. Ez egy új bővítőslot, mely a szabványos PCI csatlakozó ellentéte. Nem minden lába van még lefoglalva, számosat fenntartottak a jövobeli fejlesztésekhez. Elődjéhez, az Audio Modem Riser-hez (AMR) képest számos újdonságot tartalmaz. A szoftveres modem és hang mellett már támogatja a LAN-t és a DSL-t is, a többcsatornás audió hangzást és visszafelé kompatibilis az AMR-el.

A VIA stratégiája

Nem csak nagyobb memóriasávszélességre vágyik a piac. Minden felszólaló hangsúlyozta, hogy az Intellel ellentétben, mely saját terveit akarja a piacra kényszeríteni, addig a VIA nem diktálni kíván, hanem megfigyeli az igényeket, és időben hozza ki új termékeit. Ez a rugalmas üzleti modell a VIA legnagyobb előnye riválisával szemben. De mit akar a piac?


VIA ProSavage KM133
A VIA szerint elsősorban integrált chipseteket. A VIA a következő megoldásokat fogja bevezetni: KM133 és PM133, melyek már a külso AGP csatolót is támogatják, és a grafikus továbbfejlesztésre alkalmatlan KL133 és PL133-t. A VIA nem egy tiszta S3 Savage4-et épít chipseteibe, hanem a Savage4 3D egységét kombinálja a Savage2000 2D moduljával - persze a jövo az S3 Savage2000 teljes beépítése. Az S3-al közös együttmüködésről a VIA véleménye, hogy "a régi borok és a régi barátok a legjobbak", és nem lesz hálátlan az S3-hoz. Ezért egyáltalán nem kívánnak a jövoben semmilyen saját grafikus megoldást kifejleszteni.

Az integrált mobilpiacon is növelni akarják részesedésüket. Nem túl rég jelentették be notebookokba szánt Athlon Twister chipsetüket, mely valójában egy KM133 integrált S3 Savage4 grafikus maggal, lecsökkentett fogyasztással és PowerNow technológiával.

Persze itt nem áll meg a munkamániás VIA. Már hallhattunk, hogy új integrált VT8233 South Bridge-ükbe egy Ethernet vezérlőt és az ATA/100 támogatást is beépítik, ezt az Apollo Pro266 és KT266 DDR chipseteikben fogják felhasználni. A VTF-en közölték azt is, hogy FireWire csatolót is beépítenek; az egyetlen ok, ami miatt ezt még nem tették meg a chip méretének nagyarányú megnövekedése, és az ebből következő gyártásiköltség-növekedés. És persze az ár kulcsszerepet játszik a VIA döntéseinél.

A VIA a multiprocesszoros megoldásokat sem akarja feladni, jövore mutatják be a duál Athlon konfigurációkat támogató KT266 chipsetüket.

A kialakult szép képet csak a VIA processzorai rontják némileg. Egy szó sem esett a nemsokára megjelenő Ezra processzoról. Az elso infó róla a tavaszi moszkvai COMTEK-en szivárgott ki. Órajele 1.2 GHz lesz, megjelenése a hírek szerint 2001 második felében várható. Teljesen új architektúrája lesz, 64 KB L1 és 64 KB L2 gyorsítótára, és támogatni fogja az SSE utasításkészletet. Hétlépcsos pipeline hajtja végre az órajelenkénti két utasítást. Egy egészszámos, egy lebegopontos, két MMX és Két SSE számítási egysége lesz. 0.13 mikronos technológiával fog készülni, és 55 négyzetmilliméteres lapjára 20 millió tranzisztort zsúfolnak rá.

A Pentium4-el kapcsolatban a VIA került minden konkrét választ, de néhány részlet nyilvánosságra került. A hivatalos álláspont nagyon ambíciózus:

"Az Intel nem képes sikerre vinni a VIA nélkül. Már tanultak a Pentium III hibájából, és biztosítani fogják számunkra a busz liszenszjogait."
Elég önbizalomdús nyilatkozat. Történt másik állásfoglalás is:
"A liszenszjogokkal vagy nélküle, de saját Willamette chipsetünk lesz" - a kijelentést firtató újságirói kérdésekre nem válaszoltak.


 1 2 3 [4] 5  Következő oldal >>


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások