Bármely szemüveg alkalmas lehet a kiterjesztett valóságra

Bármely szemüveg alkalmas lehet a kiterjesztett valóságra

2018. augusztus 27. 22:23, Hétfő
Egy startup egy olyan technológiát fejlesztett ki, amelynek a segítségével le lehet kicsinyíteni a készülékek kijelzőit. A megoldásért sorban állnak a nagy elektronikai konszernek.

A Google Glass megjelenése óta erősen megváltoztak az okosszemüvegekkel kapcsolatos követelmények. Napjainkra a teljes élmény vált a legfontosabbá, azaz akkor jó egy termék, ha nem lehet különbséget tenni a valóság és annak kiterjesztése között. Napjainkban a kiterjesztett valóság szemüvegek - például a Microsoft HoloLens - túl nehézkesen használhatók és alig alkalmasak a mindennapi alkalmazásra. A TriLite vállalkozás ezen akar változtatni.


Ferdinand Saint Julien, a TriLite társalapítója feltette a kérdést, hogy valaki megpróbált-e már az utcán mászkálni úgy, hogy a fején ott volt a HoloLens, mert ő ezt senkinek sem ajánlaná, nem véletlenül. A férfi Jörg Reittererrel és Franz Fidlerrel közösen 2011-ben alapította a céget, és egy olyan technológiát fejlesztettek ki, amelynek segítségével a kiterjesztett valóság képernyők beépíthetők a kereskedelmi forgalomban kapható okulárékba. Ezáltal az eddig főleg ipari környezetben használt kiterjesztett valóság megoldások globálisan elterjedhetnek és megvalósulhat e területen az áttörés.

A TriLite fejlesztéseire épülő első termék a több éven át tartó munka után 2015-ben elkészült. A külső kijelzőkhöz alkalmazható 3D-projektor lehetővé tette a 3D-filmek különleges szemüvegek nélkül való megtekintését, ebből a megoldásból alakult ki később a kiterjesztett valóság projektor. A megalkotott Trixel nevű lézerprojektor tízszer kisebb a jelenlegi kiterjesztett valóság projektoroknál. A szemüvegekbe két ilyen egységet építenek be. A startup a fejlesztést az Amerikai Egyesült Államokban rendezett ipari kiállításokon már bemutatta és hatalmas érdeklődést váltott ki. A vállalatnak már most számos ügyfele van, köztük a Szilícium-völgy cégei és ázsiai elektronikai társaságok. Saint Julien ugyanakkor - a megkötött megállapodások miatt - nem nevezhette meg ezeket a partnereiket.


Markus Wagner befektető azt nyilatkozta, hogy a miniatűr projektorral felszerelt első eszközök 2-3 éven belül jelenhetnek meg a piacon. Addig a projektor méretét tovább csökkenthetik, az utolsó finomításokra még 12-18 hónapra van szükség. Az egység jelenleg feleakkora, mint egy egyeurós érme és a különlegessége abban rejlik, hogy a hardverek és a szoftverek jó összehangolásával kikerülhetők az általában alkalmazott tükrök. Az utóbbiak helyett egy mikrotüköré a főszerep. Jörg Reitterer, a TriLite másik társalapítója elmondta, hogy emiatt az ő projektoruk sokkal pontosabb, mint egy tisztán hardveres megoldás és gyakorlatilag bármilyen felületre vetítheti a tartalmakat.


A projektor akár a videókat is képes jó minőségben megjeleníteni és nincsenek a nappali fénnyel kapcsolatos korlátozások sem. A Trixel akár HUD-okban is szerepet kaphat, integrálható például a gépkocsik szélvédőjébe, de lehet okostelefonok vagy okosórák projektora is. Ők azonban az okosszemüvegekre összpontosítanak és az a céljuk, hogy a jövőben mindenkinek legyen ilyen terméke, éppúgy, ahogy napjainkban okostelefonnal is rendelkezik szinte mindenki. A projektor méretének csökkentésével egy eddig megoldatlan problémát sikerült orvosolni, ráadásul komoly előnyre tettek szert a vetélytársaikkal szemben. Ezt az előnyt pedig a konkurenseik csak nehezen tudják majd behozni.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások