Az emberek összekötése lehet a virtuális valóság csodafegyvere

Az emberek összekötése lehet a virtuális valóság csodafegyvere

2018. október 10. 09:34, Szerda
A Facebook a legnagyobb reményeit a virtuális és a kiterjesztett valósághoz fűzi, amelyek alapvető társadalmi változásokat okozhatnak.

"A küldetésünk az, hogy összekapcsoljuk egymással az embereket. Látjuk, hogy még nagyobb az igény arra, hogy az eddiginél is erősebb kapcsolat legyen a felhasználók között. Az olyan eddigi technológiáknak, mint az okostelefonok és a böngészők, vannak korlátaik, amelyeket lassan elérünk. Ezért építettük meg a Portal termékeinket, amelyek elsősorban a videotelefonálásról szólnak. A virtuális valósággal azonban még ennél is tovább mehetünk. A felhasználók így sokkal több időt tölthetnének a családjaikkal. Ugyanakkor tisztában vagyok azzal, hogy ez az érv már elhangzott a videokonferencia-beszélgetésekkel kapcsolatban is, de abból nem lett semmi. A virtuális valóság sem lesz olyan jó, mint egy valódi találkozás, de ha sikerül megvalósítanunk azt, hogy az avatárjaink természetesnek tűnjenek és például arcvonásaik legyenek, akkor máris nagyot lépünk majd előre" - jelentette ki Andrew Bosworth, a Facebook virtuális valóságért felelős vezetője.

A menedzser utalt kutatócsapatukra, amely a gépi tanulás segítségével már nagyon közel jutott az áttöréshez. A feladat ugyanakkor már nem is a kutatóknak, hanem a fejlesztőmérnököknek jelent kihívást. A célkitűzés az, hogy egymilliárd ember számára tegyék elérhetővé a virtuális valóságot, de ezt nem feltétlenül közvetlen úton érnék el. Nem mindig az a lényeg ugyanis, hogy minél gyorsabban nyerjenek meg egy ügynek minél több felhasználót. Gyakran jobb, ha először a rajongók és a technológiákat korán alkalmazó személyekkel dolgoznak együtt azon, hogy egy termék minél előbb kész legyen. A célt akkor érhetik majd el, ha a technológia képes lesz megoldani az emberiség alapvető problémáit, jelenleg ugyanis csak az egyes ágazatokban lévő gondok megoldására összpontosít. Az Oculus virtuális valóság szemüvegeiket például a cégek a munkatársaik képzésére használják. Szeretnék azonban ezt az alkalmazási területet kiterjeszteni.


Andrew Bosworth

"A kiterjesztett valóság még egy lépéssel a virtuális valóságot is megelőzi. Ezek a technológiák össze vannak kötve egymással azon az úton, amely az embereknek a fizikai határokon túlnyúlóan nagyobb szabadságot biztosít. Egy kiterjesztett valóság szemüveg nem fogja kizárni a környezetünkben lévő többi személyt. A célunk egy olyan kiterjesztett valóság szemüveg létrehozása, amelyet egész nap lehet viselni. Hisszük, hogy a két technológia a társadalom számára olyan alapvető változásokat eredményez majd, mint egykor a személyi számítógép megjelenése. Gondoljunk bele, hogy minden egyes minket körülvevő kijelző fizikailag már nem fog létezni csak a kiterjesztett valóság keretében. Nem lesznek órák és okostelefonok sem. Ez egy drámai mértékű változás lesz. Mindez bekövetkezik majd, a kérdés csak az, hogy mikor" - ecsetelte Bosworth.

A menedzser megemlítette, hogy az emberek az észleléseikhez ma még szupererőnek ható dolgokat használhatnak majd. Például felerősíthetik a látásukat hogy a távolból felismerhessék, hogy az ő buszuk közeledik-e és rohanniuk kell a megállóba. Mindezt nem implantátum, hanem a szemüveg tenné lehetővé, de ehhez még számos technikai kihívást kell megoldani. A beépített kijelzőknek például olyanoknak kell lenniük, hogy mind erős napfényben, mind a sötétben jól láthatóak legyenek. Egy ilyen eszköznek sok energiára van szüksége ami hőt termel. Ezeket a problémákat még meg kell oldani, ezen dolgoznak most.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások