Az európai túlszabályozásra panaszkodik az Alphabet

Az európai túlszabályozásra panaszkodik az Alphabet

2018. december 4. 15:41, Kedd
Digitalizációs csúcstalálkozót tartottak Bécsben. A fővendég a korábbi Google-vezér Eric Schmidt volt, aki szerint Magyarország kis volta ellenére jelentős digitális súllyal bír.

"Amerikaiként Európáról az a véleményem, hogy egy büszke kontinens, de néhány területen nagyon lassan halad előre. Sokkal több szoftverfejlesztőre van szükség, mert ők a jövőt fejlesztik. Az egyetemekről nagyon jó szakemberek kerülnek ki, de a rendszer hibás" - foglalta össze a véleményét Eric Schmidt. A menedzser két lehetséges megoldást lát: az egyiket a szabad vállalkozások jelentik, a másikat a mesterséges intelligencia. Véelménye szerint a vállalkozóknak készen kell állniuk a kockázatvállalásra. "Sok európai ország azonban nagyon fél a kockázatoktól, pedig a bukás, a rossz döntések hozzátartoznak az élethez. Rengeteg olyan embert alkalmazunk, akinek csődbe ment a cége, mert ezekből a dolgokból tanulnak az emberek."


Sebastian Kurz kancellárral is beszélgetett

Az üzletember hozzátette, hogy a vállalkozók nem csupán az egyetemekről jönnek, hanem akár szegény családokból is, de lehetnek ugyanígy árvák vagy éppen migránsok. Ezekre a felhasználókra szükség van, mert elindítanak bizonyos folyamatokat. Szerinte a kormányoknak olyan programokat kellene indítaniuk, amelyek keretében támogatják a bátor, kreatív vállalatokat. Az Alphabet ügyvezető elnöke rámutatott arra, hogy Ausztriának együtt kellene működnie a szomszédaival és példát kellene vennie olyan államokról, mint Magyarország és Szingapúr, amelyeknek óriási digitális súlyuk van. Ausztriának változtatnia kell a képzési rendszerén, több kockázatot kell vállalnia és magasabb célokat kitűznie.

Eric Schmidt úgy véli, Európa jelenleg komoly problémákkal küzd és a kontinensre jellemző a túlszabályozási tendencia. S ez csak súlyosbítja a meglévő helyzetet, hiszen amúgy is elég nehéz felépíteni cégeket. A munkaerő és a tehetségek területén viszont legalább olyan jó a helyzet, mint például az Amerikai Egyesült Államokban. A jövőt a kooperatív munkavégzés jelentheti.

További probléma, hogy Európa nagyon statikus. Mindenki teszi a dolgát, de úgy tűnik, mintha leragadna a feladatánál. Amennyiben ez nem változik, akkor nehéz lehet a kontinens jövője." Nem szabad ugyanis elfelejteni, hogy globális konkurenciahelyzet van, India és Kína például nagyon dinamikus. Bár az erős szabályozás segít kivédeni a kockázatokat és jól jön a régi társaságoknak, de nehezebbé teszi az innovációt." Szerinte a kormányoknak nem kellene teljesen visszavonulniuk erről a területről, támogathatnák mondjuk a szélessávú hálózatok kiépítését. Az utóbbi területen Európa korábban vezető volt, de mostanra visszaesett. Az Alphabet ügyvezető elnöke példaként említette, hogy régen Európában jobb internetelérése volt, mint az USA-ban, de mostanra a helyzet fordított lett.

Eric Schmidt szerint hatalmas tehetségek vannak Magyarországon

A menedzser szerint az egyik fő probléma az, hogy a kontinensen kevés a szoftverfejlesztő, pedig ez pont a kisebb országok számára fontos. Emellett Ausztriának ki kellene használnia a keleti kapcsolatait és tehetségeket kellene toboroznia Szlovéniából, Szlovákiából, Romániából vagy Magyarországról. Ez segíthetne a versenyben és a mesterséges intelligencia esetében is.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások