Kis jégkorszakot várnak a kutatók

Kis jégkorszakot várnak a kutatók

2018. december 10. 13:35, Hétfő
Eközben azonban a grönlandi jégtakaró minden eddiginél gyorsabban olvad.

A klímakutatás területén egyszerre két tanulmány látott napvilágot, amelyek első látásra egymásnak ellentmondó eredményeket tartalmaznak, a következtetések azonban akár egyazon platformra is kerülhetnek. Az egyik munkában az óceánok áramlatainak lassulásának következményeiről olvashatunk, míg a másikban már a grönlandi jég gyors olvadására hívják fel a figyelmet.

Az első csoport által elvégzett munka szerint az észak-atlanti régióban a tengeráramlatok az elmúlt 1500 évben látott leglassabb sebességet mutatják, ami nemcsak az észak-amerikai és az európai klímát befolyásolhatja, de ugyanúgy komoly hatással lehet az afrikai és ázsiai monszun-esőzésekre, hiszen amellett, hogy a melegebb vizek lassabban érnek az európai partokhoz, a hidegebb áramlatok szintén lassabban jutnak közelebb az egyenlítői térséghez. Mindezt arra alapozzák, hogy az Európában nagyjából 1600 és 1850 között megfigyelt kis jégkorszak alatt hasonló lassulást figyeltek meg, mivel azonban ebből az időszakból (nyilván) nem állnak rendelkezésre pontos mérések, a tanulmány kapcsán több eltérő vélemény látott napvilágot. További elemzésre van szükség ahhoz, hogy tisztább képet kapjunk, ezen munka most is zajlik.

Egy másik, szintén most közzétett tanulmányban már arra hívják fel a figyelmet, hogy a grönlandi jégtakaró minden korábbinál gyorsabb ütemben olvad. A jégből vett minták alapján az elmúlt 350 év legdrámaibb változásai mennek most végbe, bár a gyorsulás maga már a 19. század közepén, nem sokkal az iparosodás kezdete után, elindult. Az elmúlt 20 évben azonban ennek üteme 250 és 575 százalék közötti mértékben haladta meg az iparosodás előtti szintet, a legrosszabb év eddig 2012 volt, a 2004 és 2013 közötti időszak pedig erősebb és állandóbb trendet mutatott, mint bármelyik korábbi évtized.

Mindez arra utal, hogy a változások gyorsulóban vannak, ami nem túl biztató a térségre, vagy akár az egész bolygóra nézve. A jelenleg Lengyelországban zajló klímakonferencia várhatóan nem hoz magával jelentős módosításokat, itt azonban már a párizsi egyezmény kapcsán is többször hallottuk, hogy az áhított 2 Celsius-fokos emelkedési plafont nem tudjuk majd tartani.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások