Emberek nélküli tehenészetet tervez egy holland cég

Emberek nélküli tehenészetet tervez egy holland cég

2019. január 2. 19:08, Szerda
A modern világban egyre kevesebben akarnak a mezőgazdaságban dolgozni, így a jövőben a fejéstől a takarmány összeállításig minden folyamatot automatizálni kell.

Egy a fejőrobotok terén piacvezető holland vállalat automata gazdaságot akar létrehozni. Martijn Boelens, a A Lely cég ügyfélmegoldásokért felelős vezetője elmondta, hogy a lakosság és az élelmiszerigény folyamatosan növekszik, ezért 2050-ig világszerte 60 százalékkal kellene több élelmiszert termelni. A helyzetet súlyosbítja, hogy egyre kevesebben akarnak a mezőgazdaságban dolgozni. Ahhoz, hogy ilyen feltételek mellett is lehessen termelni, innovációkra van szükség. Minden rutintevékenységet - a fejéstől a kiganézásig és a takarmány összeállításig - a jövőben automatizálni kell. A gazda ezután az igazán fontos dolgokkal foglalkozhat majd és csak kivételes esetekben kell beavatkoznia.


A gyártó Astronaut nevű fejőrobot-rendszerének boxa körülbelül 3,5 méter hosszú és kicsit több mint 2 méter magas, az egyik oldalát pedig rácsok határolják. A fejőcsészét egy robotkar igazítja az állat tőgyeihez és elindítja a fejési folyamatot. Az egyes állatokat chipen keresztül azonosítják. Az eszköz tartalmazza a méretüket, a súlyukat, az ajánlott takarmánymennyiségüket és a legutóbbi fejés adatait. Egy közel egyhetes szoktatási fázis után az állatok már maguktól is felkeresik a rendszert. Baleset vagy probléma eddig egyetlen esetben sem merült fel. Vészhelyzetben az Astronaut egy piros gomb segítségével azonnal leállítható.

Az automatizálás fontos célja, hogy minél kisebb mértékben avatkozzanak be az állatok természetes magatartásába. A Festo cég pneumatikus hengere hozzáigazítja az elektromos meghajtású robotkart a tehén mozgásához és viszonylag zökkenőmentes fejést tesz lehetővé. Boelens szerint a lényeg az, hogy az állat jól érezze magát. Amennyiben ez nem valósul meg, akkor a tehén nem örül a rendszer használatának. A Rotterdam melletti Maassluisban összeszerelt fejőrobotok rendkívül drágák, 100 000 euróba kerülnek és naponta 60-70 tehenet lehet a segítségükkel megfejni - akár többször is. Egy fejés 8 percig tart.

Az 1948-ban alapított családi vállalkozás a fejőrobot mellett automatizált istállótisztító és takarmányozó rendszereket is kifejlesztett. Az eszközök szenzorai által gyűjtött adatok egy adatmenedzsment-rendszerbe kerülnek be és segítenek a takarmányozás optimalizálásában és az energiamegtakarításban. A jövőben pedig akár azt is megmondhatják majd, hogy melyik alkatrészeket kell kicserélni a zökkenőmentes üzem biztosításához. Boelens hozzátette, hogy egyre több adat keletkezik a mezőgazdaságban, de szakemberekre van szükség ahhoz, hogy azokból konkrét tanácsokat lehessen kidolgozni.


A Lely éves globális bevétele 500 millió euró és 1200 alkalmazottat foglalkoztat. A Lely eddig a fejőrobotjából több mint 30 000 darabot adott el, a piaci részesedése globális viszonylatban 65 százalék. A legnagyobb piacnak Németország, Franciaország és Észak-Amerika számítanak. Az egyelőre kérdéses, hogy mikorra valósulhat meg a teljesen automatizált mezőgazdaság. Tim Joosten, a Lely termékmenedzsere úgy vélte, hogy az áttörés 2025-re valósulhat meg és egyre inkább megszokott dologgá válnak a robotok a mezőgazdaságban.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások