Az emberek nem pótolhatók

Az emberek nem pótolhatók

2019. február 15. 10:13, Péntek
A Microsoft biztos abban, hogy a humán munkaerő nem pótolható.

A gazdasági élet szereplői biztosak abban, hogy a mesterséges intelligencia, a dolgok internete, a robotika és más technológiák területén tapasztalt fejlődés közvetlenül átültethető a produktivitás növelésébe. A folyamat a technológiai cégek számára nagy esélyt jelent, mert értékesíthetik a megfelelő digitalizálási rendszereket és megoldásokat. Érthető tehát, hogy a Microsoft is nagy üzletet lát a dologban.

"A jövő mesterséges intelligencia által irányított üzemeinek és gyártási folyamatainak víziója nincs bizonyos cégméretre vagy helyszínre korlátozva. Nincs olyan személy, akit ezek a változások ne érintenének. Mi büszkék vagyunk arra, hogy demokratizáljuk a technológiát. Ezt tettük az asztali számítógépek esetében is és szintén ezt fogjuk tenni a mesterséges intelligencia, a dolgok internete és a vegyes valóság esetében. Minél nagyobb egy vállalat, annál lassabbak a döntési folyamatai. Ezáltal a kisebb vállalkozások gyorsabban reagálhatnak, és ez még akkor is igaz, ha kevesebb erőforrással rendelkeznek, mint a nagy vetélytársaik. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a technológia is egyre olcsóbb lesz" - jelentette ki Caglayan Arkan, a Microsoft globális gyártási vezetője.


A menedzser kiemelte, hogy Európa az Ipar 4.0 bizonyos területein vezető pozícióban van. A tavaly május 25. óta hatályos új európai uniós adatvédelmi rendelet szigorú szabályokkal garantálja a magánélet és a fogyasztó jogok védelmét. A Microsoft mindig igyekezett ezekben a folyamatokban részt venni, hiszen sosem csupán a technológiáról van szó, hanem az új szabványok kidolgozásáról is. Ez lesz a helyzet a mesterséges intelligencia területén is, etikai szabályokra van szükség. Másrészt Európa még nem tudott egy egységes piacot felépíteni és ezért annak előnyeit még ki sem tudta használni.

"Gyakran szóba kerülnek a digitalizálással kapcsolatban a kiberbiztonsági problémák, de én azt hiszem, hogy a politikai vezetésnek a lehetőségeket is látnia kellene, nem csupán a kockázatokat. Az ipar megtette az első lépést a digitalizálás területén, de még csak a folyamat elején tartunk. 2025-ig ez az ágazat lehetővé tehet egy 3,7 milliárd dolláros értékteremtést. Hisszük, hogy a mesterséges intelligencia a gyártásban sok döntést leegyszerűsíthet, de ehhez a rendszereknek az embereket támogatniuk kell és nem pótolni. Nagyon optimista vagyok a digitalizálás pozitív hatásaival kapcsolatban. Általában sokat beszélnek a munkahelyek lehetséges megszűnéséről, de a technológia nem fogja leváltani az embereket, ez egy téves elképzelés."

"Az igaz, hogy körülbelül 75 millió munkahely szűnik majd meg, de ezzel párhuzamosan 130 millió új munkahely is létre fog jönni az olyan területeken, mint a tervezés, a gépgyártás és a prototípusok készítése. A gyártásban nagy különbségek lesznek a képzettségi szintet tekintve. Ez a probléma azonban orvosolható, ha a jól képzett szakembereknek nem kell mindig fizikailag is egy adott helyen lenniük. Így valaki egy másik országban lévő személynek is elmagyarázhatja a vegyes valóság alkalmazásokon és megoldásokon, például a HoloLensen keresztül egy karbantartási vagy javítási folyamatot. Néhány szakma eltűnik majd, cserébe más területeken (mesterséges intelligencia, szoftverek, kiterjesztett valóság) újak fognak létrejönni" - nyilatkozta Caglayan Arkan.


A Microsoft globális gyártási vezetője hangsúlyozta, hogy a HoloLens csak az egyik eleme a vegyes valóság víziójuknak. Egy olyan platformot akarnak kínálni, amely független az eszköztől és amelynél teljesen mindegy lesz, hogy valaki honnan dolgozik egy projekten. A HoloLens lehetővé teszi a fizikai és a kibervilág ötvözését, s közben a felhasználó mindkét keze szabadon marad. Ez jól jön a gyártásban, a tervezésben és a megbeszéléseken. Új beviteli módok is előtérbe kerülhetnek, például a gesztusok, a beszéd és a pillantások. Az egyelőre kérdéses, hogy a HoloLens számára lesz-e fogyasztói piac is.

"Mi vagyunk az egyetlen technológiaértékesítő, amely kiberbiztonsági fenyegetéseket hoz nyilvánosságra. Szorosan együtt dolgozunk a hatóságokkal és a különböző országok CERT csoportjaival. Az e munkából származó tapasztalatainkat felhasználjuk az eszközeinkben, az alkalmazásainkban és az adatközpontjainkban. Kifinomult koncepciónk van azért, hogy a kiszállított több milliárd hálózatba kötött eszköz inkább esély legyen a gyártók számára, mint biztonsági kockázat. Ezért nagyon sok időt és pénzt fektettünk be. Ez vezetett például a SPHERE nevű Linux-alapú biztonsági chipünk megalkotásához, amelyet minden szolgáltató rendelkezésére bocsátunk" - szögezte le végül a menedzser.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások