Hadrendbe lép az orosz lopakodó

Hadrendbe lép az orosz lopakodó

2019. március 9. 09:43, Szombat
A Szuhoj bejelentette a Su-57 típus hadrendbe állítását, mely hiperszonikus rakétái miatt ad okot aggodalomra. Kész az amerikai haditengerészet lopakodója is.

A tavalyi év második felében írtunk arról, hogy alakulóban van a kínai lopakodó bombázó, ezt azonban az elmúlt hónapokban felülírta a hiperszonikus rakétákkal való orosz fenyegetés, majd pedig az amerikai és orosz kilépés az úgynevezett atomalkuból. Nem véletlen, hogy a Szuhoj éppen most jelentette be a Su-57 típus hadrendbe állítását, bár a telepítés még eltarthat egy darabig.

Orosz hírügynökség számolt be a cég vezérigazgató-helyettesének kijelentéséről, amely szerint a légierő idén, valamikor augusztus környékén kaphatja meg az első, immár sorozatgyártásból kikerülő lopakodó vadászt. Ezzel kapcsolatban fontos leszögezni, hogy prototípusok már most is léteznek, ezeket pedig nemcsak éles teszteken, de valós harci körülmények között is bevetették (hiszen több gép is látogatást tett Szíriában, amely a tökéletes helyszín az új fegyverek kipróbálása, ezt pedig minden létező fél ki is használja), vagyis ennek alapján vélik úgy, hogy a típus kész a hivatalos hadrendbe állásra. Az illetékesek szerint az idei év második felében 15 gépre szóló szerződés létezik, bár a gyártó részéről megemlítették, hogy a második sorozatgyártott gépet 2020 elején szállítják majd le.


Az amerikai fél többek között a hiperszonikus rakéták miatt tart az új típustól, amely már az ötödik generációt képviseli, fejlett radarrendszerrel és számítógéppel, alacsony észlelhetőséggel, kompozit komponensekkel, valamint új elektronikával és fegyverekkel. A típus állítólag egyszerre 60 célpontot követhet, ezek közül egyszerre 16-ot vehet célba, a hiperszonikus rakétákat pedig a következő évtized elején szerelhetik majd fel a gépekre – ezek egyes amerikai vélemények szerint megkerülik a jelenleg létező rakétavédelmi rendszert, így különösen veszélyesek. A várakozások arra utalnak, hogy a Su-57 az eurázsiai régióban jelenik majd meg, ez a típus a gyártó szerint nagyjából az F-22 költségének felét emészti majd fel (ez utóbbi darabonként 146 millió dollár körül van).

Az amerikai haditengerészet eközben az új saját lopakodó nekik szánt változatának harckész állapotát jelentette be, amely a teljes meglévő flottára vonatkozik. A szintén ötödik generációs gép kifejlesztését és szolgálatba állítását célzó program eddig 406 milliárd dollárba került, itt azonban több szövetséges ország együttműködésére is számítanak, amelyek között Ausztrália, Szingapúr, Japán, illetve Dél-Korea is megjelenik, ahogy szépen körülveszik a J-20 típust fejlesztő Kínát.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások