Nem veszélyes az 5G

Nem veszélyes az 5G

2019. március 21. 07:44, Csütörtök
A hatóságok szerint eltúlzottak a félelmek, nincs szó egyértelműen káros hatásokról.

Az elmúlt hónapokban, ahogy egyre közelebb kerültünk az ötödik generációs mobilhálózatok megjelenéséhez, több alkalommal olvashattunk a platform sebezhetőségéről, valamint az abban rejlő esetleges egészségügyi kockázatokról. Bár még az orvosok egy része is komoly aggályokat fogalmaz meg az 5G kapcsán, ez a hatóságok szerint eltúlzott és sokszor teljesen alaptalan.

A kérdés számunkra is egyre nagyobb jelentőségű, hiszen az NMHH az idei év harmadik negyedében szeretné értékesíteni az 5G hivatalos elrajtolásához szükséges frekvenciákat, amelynek révén a szolgáltatók megkezdhetik a technológia beüzemelését és széles körű alkalmazását. Ők nyilván nem osztják a fent említett félelmeket, de ezzel nincsenek egyedül, hiszen sem az amerikai, sem pedig az európai illetékesek nem tartják problémásnak a széles körben való bevezetést. Mellettük szól, hogy hasonló aggályok gyakorlatilag minden egyes generáció (és minden új technológia) esetében megjelennek, emellett az Egészségügyi Világszervezet szintén nem talált komoly kivetnivalót a technológiában, nem beszélve arról, hogy a kétkedők által súlyos problémának tartott elektromágneses sugárzás eddig is elért minket, többek között a világűrből, valamint a meglévő vezetéknélküli eszközökből.

Arról tehát nincs szó, hogy az 5G megfőzné agyunkat, dacára annak, hogy a kiépítéshez szükséges tornyokat jóval sűrűbben kell elhelyezni, illetve ezúttal már a milliméteres tartományt használjuk a platformhoz, a 30 és 300 GHz-es frekvencia között. A nagyobb sebesség mellett komoly előny, hogy jóval több elérést támogatnak, ezzel tehát számos IoT-eszközt csatlakoztathatunk majd a világhálóra (ami persze a nemzetbiztonsági szolgálatok nedves álma, hiszen ezeken keresztül szépen meg is figyelnek majd bennünket). A sugárzást illetően viszont messze az amerikai és a némileg magasabb európai határérték alatt maradunk. Ráadásul nincs is szó ionizáló sugárzásról, hiszen ez a látható fény és az infravörös tartomány után kezdődik, ennek kapcsán pedig eddig egyetlen hatóság sem emelt kifogást, bár egyesek nem tartózkodnak attól, hogy saját megoldásaikkal ígérjenek nagyobb védelmet a felhasználóknak.


A férfiak számára némileg kényes kérdés, hogy egyes esetekben igazoltan csökken a spermaszám, ezt viszont a kibocsátott hő számlájára írják, vagyis a megoldás viszonylag egyszerű – ne használjuk telefonunkat állandóan csúcsjáraton, illetve vegyünk fel lazább, tágasabb alsóneműt a jobb szellőzés érdekében. A rák különböző változatainak előfordulási gyakoriságát jelenleg is kutatják, itt azonban nincs egyértelmű negatív eredmény – a gyakori szolárium ennél jóval károsabb lehet, és bár a WHO a maga részéről a mobiltelefont még 2011-ben 2B-besorolású karcinogénnek minősítette, ugyanide tartoznak viszont bizonyos savanyúságok, az aloe vera kivonata, valamint a tűzoltói szakma is.

Mindettől függetlenül azért a hatóságok figyelnek: Inge Paulini, a német Szövetségi Sugárzásvédelmi Hivatal (BfS) vezetője elrendelte az 5G-hálózatok elektromágneses sugárzásával kapcsolatos egészségügyi hatások kutatását. A szakember azzal indokolta a döntését, hogy az új szabvány miatt jelentősen megnő a továbbított adatmennyiség, számos új berendezést szerelnek majd fel és a magasabb frekvenciák is megváltoztatják a sugárzás intenzitását. A BfS vezetője hozzátette, hogy az új szabványt még alig ismerik a szakértők, emiatt középtávon további kutatásokra van szükség. Többek között még azt sem lehet tudni, hogy mi történik akkor, ha különböző üzemeltetők ugyanazon a helyen építik ki az adóikat.

Paulini ugyanakkor óva intett mindenkit az 5G egészségügyi következményeivel kapcsolatos pánikkeltéstől. Kiemelte, hogy az 5G esetében is igaz az, mint a korábbi szabványoknál: jelenleg - az alkalmazott határértékek alatt - az egészségre gyakorolt hatások nem bizonyítottak. A felhasználók ettől függetlenül tehetnek óvintézkedéseket, például használhatnak fülhallgatót és a vásárláskor figyelhetnek az adott készülékek sugárzási értékeire (SAR), és persze a vezetékes telefonok sugárzási szempontból biztosan nem veszélyesek. A világvége tehát egyelőre (ismét) elmarad, meglátjuk, milyen további eredményeket tesznek majd közzé az elkövetkező években.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások