Európa nem fogja bojkottálni a Huaweit

Európa nem fogja bojkottálni a Huaweit

2019. május 1. 11:53, Szerda
Az Amerikai Egyesült Államok nyomása ellenére a brit és a német hatóságok engedélyezni fogják, hogy a kínai cég részt vegyen az általuk kiírt 5G hálózatépítési tendereken.

A The Daily Telegraph szerint egyes miniszterek aggályai ellenére a Theresa May miniszterelnök által vezetett brit nemzetbiztonsági tanács tagjai megegyeztek azzal kapcsolatban, hogy a Huawei - korlátozott mértékben - részt vehet a szigetországi 5G-hálózat kiépítésében. Ez azt jelenti, hogy a kínai óriáscég például antennákat szállíthatna. A lap híre belpolitikai botrányt okozott, mert ugyan a döntést hivatalosan nem cáfolták, viszont a Nemzetbiztonsági Tanács elnöke, Sir Mark Sedwill vezetésével belső vizsgálat indult annak kiderítésére, hogy ki a felelős az értesülés kiszivárogtatásáért.

Sajid Javid belügyminiszter, Jeremy Hunt külügyminiszter, Gavin Williamson védelmi miniszter, Liam Fox külkereskedelmi miniszter és Penny Mordaunt nemzetközi fejlesztési miniszter egyaránt aggályainak adott hangot a Nemzetbiztonsági Tanács ülésén a kínai vállalat részvétele miatt a brit 5G-programban, és a vizsgálat állítólag arra összpontosít, hogy valamelyiküket felelősség terheli-e a kiszivárogtatásért. Mind az öt miniszter azonban határozottan cáfolta, hogy része lett volna a testület bizalmas ülésén hozott döntés nyilvánosságra kerülésében.

A Reuters szintén azt írta, hogy a Huawei az infrastruktúra nem lényeges elemeihez korlátozott hozzáférést kap majd. A kabinet egyik szóvivője azt közölte, hogy a megfelelő időpontban nyilvánosságra hozzák a hivatalos döntést. A brit kormány mindenesetre alaposan megvizsgálta a kérdést, hogy a kiépítendő hálózat számára most és a jövőben is biztos alapot biztosítson. Természetesen az alap volt, hogy a szigetországi távközlési hálózat biztonságát szavatolni kell.


A kínai vállalatokat törvény kötelezi az együttműködésre a kínai hírszerzési szolgálatokkal, és ez okoz komoly biztonsági aggályokat a nyugati országokban. A legnagyobb brit mobiltávközlési cégek, köztük a Vodafone, az EE és a Three azonban eddig is a kínai vállalattal együttműködve fejlesztették 5G hálózataikat. Az Egyesült Államok, Ausztrália és Új-Zéland biztonsági okokra hivatkozva már kizárta a Huaweit a jövőbeni 5G mobiltávközlési hálózatok beruházásainak beszállítói közül, Kanada pedig jelenleg mérlegeli, hogy a cég termékei nem jelentenek-e biztonsági fenyegetést.

Mindezek ellenére Németországból szintén jó híreket és erkölcsi támogatást kapott a kínai konszern. Jochen Homann, a német Szövetségi Hálózatfelügyelet elnöke úgy vélte, hogy semmi sem indokolja a Huawei kizárását az 5G-hálózatok építéséből. A hivatal álláspontja az, hogy egyetlen szolgáltató, így a kínai társaság sem távolítható el a folyamatból. A menedzser hozzátette, hogy a Szövetségi Hálózatfelügyelet eddig semmilyen konkrét bizonyítékot sem kaptak a Huawei ellen, s az sem ismert a számukra, hogy más németországi hatóság birtokában lenne megbízható információ a kínai vállalat esetleges törvénytelenségeiről.

Homann hozzátette, hogy a távközlési szolgáltatók mindegyike a Huawei technológiáját használja a rendszereiben. Az óriáscégnek emellett sok szabadalom van a birtokában. Amennyiben tehát kizárnák az 5G-hálózatok építéséből, akkor az jelentősen lelassíthatná a digitális hálózatok létrehozását. A Szövetségi Hálózatfelügyelet vezetője kiemelte, hogy ha a Huawei képes minden követelménynek megfelelni, akkor természetesen szerepet vállalhat az 5G-hálózatok kiépítésében. De ehhez az is szükséges, hogy a társaság összes rendszere megfeleljen az IT-biztonsági ellenőrzéseken és megkapja a Szövetségi Információtechnikai Biztonsági Hivatal (BSI) tanúsítványait. Fontos ugyanakkor, hogy a felügyelet egyetlen társaság ellen sem fog külön szabályokat hozni.


Liu Hsziao-ming (Liu Xiaoming) a The Sunday Telegraph című konzervatív brit lapnak írt cikkében érthetőnek nevezi, hogy az 5G hálózatokat fejlesztő országokban aggályok merülnek fel a rendszer biztonságával kapcsolatban, mivel a távközlési technológia teljesen új generációjáról van szó, amely még nem tökéletes, és további fejlesztésre szorul. A nagykövet szerint a kockázatokat komolyan kell venni, de azt nem szabad hagyni, hogy e kockázatok félelmet gerjesszenek. A Huaweinek évekre visszanyúló jó biztonsági referenciái vannak. A cég az elmúlt öt évben 2 milliárd font (csaknem 750 milliárd forint) értékben vett részt befektetési és beszerzési programokban a brit gazdaságban, több mint 7500 munkahelyet teremtett Nagy-Britanniában, és 170 országban 1500-nál több kommunikációs hálózatot épített ki - áll a kínai nagykövet írásában.

A diplomata szerint London felelősséggel tartozik a szabadkereskedelem megvédéséért és a terjedő protekcionizmus visszaszorításáért, mivel az egész világ szoros figyelemmel követi, hogy Nagy-Britannia a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után a szabadkereskedelem zászlóvivőjeként milyen irányt vesz. A kínai nagykövet szerint a globalizáció korszakában egyetlen ország sem fejlődhet zárt ajtók mögött. A Huawei egyik szóvivője úgy kommentálta a dolgot, hogy miközben még a brit kabinet hivatalos bejelentésére várnak, továbbra is együtt fognak működni a döntéshozókkal és az iparral a hálózatbiztonság kérdésében.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások