Hangszóróvásárlási tanácsadó

Hangszóróvásárlási tanácsadó

2000. december 2. 01:35, Szombat


A számítógéphez kapcsolható hangszórók új színt varázsoltak életünkbe. Nem nevezhetjük őket ósdinak vagy elavultnak csak azért mert analóg berendezések. Manapság a multimédia katalizátoraként nevezhetjük őket, mert pl. mi lenne ha egy MP3 oldalt hang nékül néznénk meg.

Társadalmunk a televízión nőtt fel. A különféle audio-video technológiák mind mind szerepet játszottak gyerekkorunkban és most a figyelem az Internet felé irányult. Ennek eredményeként az asztali hangszórók ugyanolyan fontosak, mint pl. a monitor. Az üzletág növekedése oda vezetett, hogy ma már nagyon széles a választék, mind a méret, mind kinézet tekintetében. Olyan jó minőségű hangszórórendszert kell találnunk amely növeli az audio-vizuális élményt és nem pedig egy olyat amely csak gátol abban.

Hangszóró specifikációk

Mielőtt kipróbálnánk egy hangszórót érdemes a gyártó adatait áttanulmányozni. Különböző tesztekkel és mérések segítségével határozzák meg a hangszórók hangminőségét és egyéb fontos tulajdonságait. Az alábbiakban ezen adatok ismertetése következik:

Hangszóró: A dobozban használt hangszóró. Egy hangszóró fizikai alkotórészei igen egyszerűek. A doboz készülhet műanyagból vagy fából és a hangszóró ill. a kábelek helyezkednek el benne. A megadott adat a hangszórók típusát és méretét jelöli. A hangszórók száma enged következtetni a hangfal természetére. Ha több a hangszóró akkor nagyobb frekvencia tartományt képes feldolgozni.

Két utas rendszerben az alacsony és közép frekvenciákat a woofer sugározza, míg a tweeter(magas) a magas frekvenciákat. Három utas rendszer esetén a subwoofer a legalacsonyabb frekvenciákat nyomja, aztán a woofer a közepes és a tweeter pedig a magas frekvenciákat. Ezekben a hangfalakban a hangspektrumot "crossover" rendszer segítségével választják szét és továbbítják a megfelelő hangszórónak.

Most következzék néhány, a specifikációkban található adat bemutatása. Ezek kombinálásával a hangfal képes lehet a teljes spektrum reprodukálására.

  • Tweeter: magas frekvenciájú hangok reprodukálására 1.5 kHz felett
  • Woofer: alacsony frekvenciájú hangok reprodukálására 1.5 kHz alatt. Mivel az alacsony frekvenciának hosszabb a hullámhossza, ezért a woofernek nagy méretűnek kell lennie mert csak így tudja azt a nagy mennyiségű levegőt megmozgatni ami az alacsony frekvenciához kell
  • Sub Woofer: a legalacsonyabb frekvenciák reprodukálására 500 Hz-ig. Méretét tekintve a legnagyobb.

    Frekvencia tartomány: Mekkora hangspektrumot képes a hangszóró reprodukálni. Az emberi fül a 20 Hz és 20 kHz közötti hangokat észleli, a gyártók azonban gyakran nem a valós értéket adják meg s így jobb színben tüntetik fel az amúgy közepes teljesítményű hangszórót.

    Impedancia: az audió technológiában a lényege tulajdonképpen az, hogy az egyes komponensek megfelelően működnek együtt. A bemenő impedancia jellemzően nagyobb a kimenőnél; a jó rendszernél magas a kimenő impedancia szintje.

    Jel/zaj viszony: A különbség a névleges jelszint és a zajszint (háttérzaj) között. Minél nagyobb ez az érték annál jobb minőségű a hangfal és ez hallható is. A hang tisztább lesz, kevesebb zajjal és ha be vannak kapcsolva a hangfalak, de nem szólnak, akkor az alap zajszint is észrevehetően alacsonyabb. A hozzáértőknek nagyon sokat elárul ez az adat.

    Kimenő teljesítmény: Mekkora teljesítményt biztosít az erősítő a hangfal számára

  • Listázás a fórumban 
    Adatvédelmi beállítások