VIA KM chipset-es teszteredmények

VIA KM chipset-es teszteredmények

2000. december 9. 10:16, Szombat
[VIA Hardware] Köztudott, hogy az AMD Duron processzorok a konkurens Intel Celeron chip-ekhez képest azonos órajelen nagyobb teljesítményt nyújtanak. A Duron chip-ek napjaink legkedvezőbb áru mikroprocesszorai, azonban eddig nem igazán volt hozzá való olcsó alaplap, pláne nem integrált grafikus megoldás. A nemrégiben piacra dobott VIA KM chipset-re épülő alaplapok lesznek tehát az első ilyen termékek, melyek a Celeron/i810/815 combokkal fognak versenyre kelni. A most megjelent legelső KM chipset-es alaplapok azonban egyelőre még nem mutathatják meg százszázalékosan, hogy mire képesek, mert egyelőre csak PC100-as memóriákat támogatnak.

A KM chipset több dolgot is átvett a PM133-as chipset-től, persze az új VIA termék már Socket A-s AMD chip-ekhez készült. AGP4x-es Savage4/Savage2000-as integrált grafikus megoldás található meg benne, ezenkívül PC133-as memória támogatással és ATA-100 interfésszel is rendelkezik. A dologban az az érdekes, hogy az integrált grafikus chip lényegében egy öszvér megoldás, hiszen a 2D-s részt a Savage 2000-től, míg a 3D-st a Savage 4 3D-től örökölte, és bár manapság az S3 már messze nem a legjobb grafikus megoldás, a konkurens Intel termékeknél mindenképpen jobban teljesít.



Az első ilyen új chipset-re épülő alaplapok egyike a DFI cég terméke, melyből egyelőre csak referencia példányok léteznek, a végleges változat neve majd DFI AM35-EC lesz, és ezek már PC133-as RAM-okat is kezelni fognak. A mostani referencia alaplap két memória slotjába egyelőre maximum 1024 MB memória rakható be, de a chipset képes lenne 2 GB memória kezelésére is, ezenkívül egy AGP4x-es slot, négy PCI slot, egy AMR slot és egy ISA slot van a board-on.

Ebben a béta verziójú alaplapban egy 600 MHz-es AMD Duron processzort hasonlítunk össze egy PM133-as, illetve egy i815-ös alaplapban üzemelő 667 MHz-es Intel Celeron-nal. Ezen processzorok nem teljesen azonos teljesítményűek, de a chispet-ek és az integrált grafikus megoldások közötti különbségek így is lemérhetőek voltak.

A Sysmark 2000 tesztben a PM133-as konfig szerepelt a leggyengébben, mindössze 104 pontot ért el, míg az 815-ös és KM-es alaplap fej-fej mellett 112, illetve 115 pontot ért el, a különbség tehát mindössze csak 2-3 százalék a két nagy konkurens között. A SiSoft Sandra Memory Benchmark-ban hasonló volt az eredmény, hiszen a teljesen egyformán teljesítő i815 és KM mögött körülbelül 15 százalékkal volt lassabb a PM133. A Quake3 tesztben aztán fordult a kocka, és mindkét VIA termék nem kevesebb, mint 90 százalékkal gyorsabb volt az i815-nél. A 3DMARK 2000-ben a KM chipset volt a nyerő, hiszen az i815-nél 80, míg a PM133-nál hat százalékkal bizonyult gyorsabbnak.

Összességében tehát versenyképes megoldásnak tűnik a VIA új integrált chipset-e, és ne felejtsük el, hogy a végleges termékek ennél még jobban fognak teljesíteni.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások