Huawei: az USA nélkül is megvagyunk

Huawei: az USA nélkül is megvagyunk

2019. november 8. 10:06, Péntek
A céget nem nagyon hatotta meg a szankciók bevezetése. Vezetőjük biztonságos 5G-hálózatot ígért.

Az elmúlt néhány nap folyamán a friss piackutatói eredményekből szépen kirajzolódott, hogy a legnagyobb kínai telefongyártó ellen alkalmazott amerikai szankciók nem befolyásolták jelentős mértékben az eladási adatokat. Ezt most a Huawei maga is megerősítette, legalábbis közvetett módon, hiszen a cég részéről kijelentették, hogy nincs is szükségük a nyugati szuperhatalomra a túléléshez.

A harmadik negyedévre vonatkozó eredményekből, valamint a gyártó saját, nemrég módosított előrejelzéséből jól látszik, hogy a nyugati beszállítókra való támaszkodást ellehetetlenítő rendelkezés mindössze ahhoz volt elég, hogy az eredetileg tervezetthez képest idén nagyjából 10 százalékkal kevesebb készüléket szállítsanak le. Ezt maga a cég is elismerte, hiszen a korábbi, kereken 300 milliós adat helyett ma már inkább egy 270 millió darabos éves eredménnyel kalkulálnak, tehát az elsőnek kijáró helyet idén biztosan nem hódítják el, a kisebb negatív hatást viszont nagyon jól ellensúlyozta, hogy Kínában újult erővel tért vissza a hazafias lendület, ahogy az ottani vásárlók jó része már csak puszta dacból is a gyártó valamelyik megoldása mellett döntött, ezzel is kifejezve ellenérzéseit az amerikai lépésekkel szemben.

Mi több, a cég alapítója és vezérigazgatója a Wall Street Journal-nak adott interjúban egyenesen kijelentette, hogy a túléléshez nincs is igazán szükségük az USA-ra, ők nem is számítanak komolyan arra, hogy a közeljövőben leveszik őket a szankciókat szükségessé tevő listáról – érdekes módon viszont a fogyasztói termékekért felelős üzletág első embere nemrég kijelentette, hogy tulajdonképpen ütőkártyaként használhatják majd őket a két ország között kereskedelmi háborúban, illetve az ezzel kapcsolatos tárgyalásokban.

Ren Zhengfei, a Huawei alapítója és vezérigazgatója a cég sencseni központjában tartott sajtótájékoztatón felajánlotta egy olyan megállapodás megkötését, amely garantálja, hogy az európai uniós tagállamba kerülő termékek és szolgáltatások nem fognak kiskapukat tartalmazni. A menedzser kizárta annak a lehetőségét, hogy a különböző adatok bármilyen úton is Kínába kerüljenek.

Kiemelte, hogy semmilyen adatokat nem adnak tovább a kínai kormánynak. A termékeiket annyi országnak akarják eladni, amennyinek csak lehetséges és az ellenük hozott amerikai bojkott valójában a tengerentúli vállalkozásokat sújtja. Az utóbbiakkal továbbra is együtt akarnak dolgozni, de ha arról lesz szó, akkor az amerikai segítség nélkül is képesek lesznek tovább növekedni. Nincs szükségük az USA-ra és rendelkeznek az önálló túléléshez szükséges képességgel.

Az alapító szerint egyértelmű nemmel felelnének egy esetleges kémkedéssel kapcsolatos kínai kormányzati felkérésre, ez azonban persze önmagában még nem elég ahhoz, hogy a cég saját 5G-infrastruktúráját kellően biztonságosnak ítéljék a tengerentúlon. Más kérdés, hogy az amerikai oldalon már az is felmerült, hogy a Huawei szellemi tulajdonát licencelve erősítenék meg az ottani kihívókat, ilyen felkérés azonban a cég első embere szerint eddig nem érkezett be hozzájuk.

A Huawei helyett ezekben a napokban a szankciókkal egyébként nem sújtott Sony Mobile küszködik további létével, annak erőltetésével, hiszen itt az utolsó negyedévben már csak alig 600 ezer készüléket szállítottak le. Emiatt a jelek szerint további karcsúsításokra törekednek, így például búcsúzna a Sony Email alkalmazás, emellett nem jelennének meg többé a szoftveres frissítések megjelenéséről szóló hírlevelek (a készülékeken megjelenő értesítések persze ettől még maradnának), a Sony Album esetében pedig az Amazon által biztosított biztonsági mentésektől kellene elbúcsúznunk. A telefonos vonal tehát továbbra is megmarad, ez azonban egyre vékonyabbnak és erőtlenebbnek tűnik.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások