Virtual Channel Memory

Virtual Channel Memory

2000. december 29. 19:17, Péntek
Az újabb alaplapokkal rendelkező figyelmes felhasználók bizonyára észrevették az alaplaphoz kapott leírásban, hogy abban ez szerepel: "supports PC133 and Virtual Channel Memory". Manapság mindenki hozzászokott a PC100/133-as SDRAM-okhoz, de sokan még nincsenek tisztában azzal, hogy mit is jelent ez az úgynevezett Virtual Channel Memory (VCM).

A VCM memóriamodulok nem tartalmaznak radikális változásokat a ma elterjedt memória technológiákhoz képest. A VCM memóriák esetében nem alkalmaztak olyan új technológiákat, mint például a DDR (Double Date Rate) SDRAM-ok, vagy a RAMBUS memóriák esetében, de a cél mindhárom esetben ugyanaz volt, mégpedig a memória sávszélesség növelése. A VCM memóriák lábkompatibilisek a régebb óta létező DIMM technológiával, az alaplapok pedig maguktól képesek felismerni a VCM memóriákat, mivel kiolvassák az onboard EPROM-ban található SPD információkat. Persze nem minden alaplap támogatja a VCM memóriákat, de a legtöbb VIA chipset-es board kiválóan meghajtja ezeket az újfajta RAM-okat is.

A VCM memóriák a párhuzamosított működésnek köszönhetően elméletileg nagyobb adatátviteli sebességre képesek, mint a normál memóriák, mivel például a mindig soron következő hozzáféréshez tartozó adatot elő lehet készíteni, így csökkenthető a várakozási idő és gyorsabb működés érhető el. Ezenkívül működési elvüknek köszönhetően a VCM memóriák kevesebb áramot fogyasztanak, valamint az elérési idejük is jobb lett. Ezek a dolgok jól hangzanak, de most inkább nézzük meg, hogy hogyan teljesít a valóságban a VCM memória egy VIA KT133-as alaplapban!

A SiSoft Sandra tesztprogramban általában minden esetben valamivel nagyobb teljesítményt nyújtott a VCM memória, mint a normál PC133-as memória. Néhány esetben a VCM memória 100 MB/sec-os többletsebességre volt képes, de érdekes módon csak abban az esetben, ha a BIOS-ban nem voltak kézzel optimalizálva a beállítások, a Turbo és CAS2 beállítások mellett ugyanis jelentősen csökkent a különbség a VCM és a PC133 között. A Quake2 tesztben leszerepelt a VCM memória, hiszen lassabb volt PC133-as társánál, a Winstone 99 tesztben pedig szinte megegyező teljesítményt nyújtott a két memóriatípus.

Mostanság nincs olyan valós alkalmazás, amelyben lényegesen jobb teljesítményt nyújtana a VCM memória, így megvásárlása nem különösebben ajánlott. Habár nem gyorsabbak a PC133-as moduloknál, azért egész kellemesen megfelelnek tuning célokra, hiszen az NEC és a Kingston által gyártott VCM memóriák vígan bírják a 155 MHz-et is (CAS3).

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások