IA-32 vs. IA-64: belső viszály az Intelnél?

IA-32 vs. IA-64: belső viszály az Intelnél?

2000. december 31. 01:11, Vasárnap
Amint a chipgyártó óriáscégnél, az Intel-nél elkezdték a nagyreményű IA-64-es projektet, a cégen belül felpezsdült az élet és belső csaták kezdődtek el. Az Intel az elmúlt időkben óriási erőket és pénzeket vetett be a Merced-Itanium platform kifejlesztésébe, ami zúgolódást váltott ki a Willamette-Foster fejlesztőcsapatban, akik csodálkoztak, hogy saját anyacégük miért favorizálta inkább az IA-64-es projektet. Azóta azonban több dolog is megváltozott a cégen belül.

Az Itanium architektúra fejlesztése hosszabb ideje húzódik már, nemrégiben azonban végre már elindították az úgynevezett pilot programot, melynek keretében a kiválasztott cégek Itanium-os rendszereket kaphattak különböző tesztelési célokra. Egyes források szerint egyébként hamarosan a McKinley projekt is hasonló fázisba kerülhet.

A Compaq nagyon lelkesen kiáll az Itanium mellett, hiszen nagyobb tervei vannak az Intel Itanium és McKinley processzorokkal. Korábban már azt is elárulták, hogy nyolcutas Foster-es, és később - amint lehetőség nyílik rá - McKinley-s rendszereket szeretnének összeállítani. Az Intel másik nagy Itanium-os partnere egyébként a Hewlett Packard. A Compaq-tól nemrégiben elbocsátott Jesse Lipcon - mivel már nem volt vesztenivalója - így nyilatkozott: " Úgy gondolom, hogy az Intel és a HP a lehetőségek közül a nehezebbiket, sőt valószínűleg a rosszabbikat választotta."

Egyelőre nem lehet tudni, hogy az első IA-64-es processzorok mikor kerülnek forgalomba, azonban mostanában úgy tűnik, hogy az Intel leginkább a Pentium 4 piaci bevezetésével van elfoglalva, így az Itanium-os és McKinley-s vonal most csak másodlagos a cégen belül, és kérdéses, hogy az első Itanium chip-ek alacsony órajele mire lesz elegendő. Az Intel legfrissebb roadmap-jéből egyértelműen kitűnik, hogy a Foster és Pentium 4 processzorok a tervek szerint már 2001 harmadik negyedévében elérik a 2 GHz-es lélektani frekvencia határt, míg az Itanium frekvenciája ennek a közelébe sem fog kerülni. Kérdéses, hogy az Itanium-os technológia képes-e egyáltalán elérni az 1 GHz-et. Persze az Intel szakértői nagyon hangsúlyozzák, hogy az IA-32-es és IA-64-es termékeket nem lehet ilyen egyszerűen, csak a frekvenciájuk alapján összehasonlítani, amiben azért van igazság, de szerintem akkor is fájdalmas lehet az Intel-nek, hogy az Itanium chip-ek ilyen alacsony frekvencián üzemelnek csak.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások