Virtuális landolás?

Virtuális landolás?

2001. február 5. 23:05, Hétfő
NASA kutatók elmondása szerint a repülőgép pilóták mostantól akár csupán kezeik levegőben való mozgatása által is leszállást hajthatnak végre egy Boeing 757-es repülőgéppel.

A kaliforniai San Francisco Nemzetközi Repülőtéren folytatott tesztek során a pilóták egy repülőgépszimulátor segítségével landoltak, anélkül, hogy a gép kezelőszerveihez nyúltak volna. Ahhoz, hogy erre képesek legyenek, egy speciális öltözéket kellett viselniük, mely lényegében egy régi trikóruhából és az arra rávarrt, fémérintkezőkkel teli, karra húzható ruhaujjból állt. A ruha ujj része arra volt hivatott, hogy érzékelje és továbbítsa a vezérlőrendszernek a tesztpilóta kézidegeinek elektromos jeleit. A NASA által kifejlesztett rendszert sikerült olyan finomra behangolni, hogy az képes a legapróbb kézmozdulatok és elektromos jelek érzékelésére is, így segítségével akár egy hatalmas repülőgép is könnyen és biztonságosan irányítható lesz majd a közeljövőben.

Ugyanennek a NASA-s fejlesztőcsapatnak sikerült egy másik, ugyancsak elég bonyolult rendszert összeállítaniuk, melynek lényege, hogy a tesztalanyok karját különböző elektródákkal látták el. Ennél a rendszernél nem a repülőgépek könnyebb irányítása volt az elsődleges cél, hanem inkább az, hogy a kézidegek elektromos jeleinek segítségével később akár orvosi műtéteket is végre lehessen majd hajtani közvetlen beavatkozás nélkül, vagy hogy például különböző nanogépeket lehessen a jövőben könnyebben irányítani.

A fejlesztők szerint az új technológia idővel a billentyűzeteket és a botkormányokat is feleslegessé teheti majd, valamint nagyon hasznos lehet például az űrben dolgozó űrhajósok számára is, hiszen ezeknek az embereknek a nagy és nehézkes szkafanderben kell különböző apróbb műveleteket végrehajtaniuk. A fenti fejlesztésekről Charles Jorgensen, a NASA neuro-fejlesztési laboratóriumának vezetője számolt be a sajtó képviselőinek a NASA egyik kaliforniai kutatóközpontjában.

"Legújabb fejlesztéseinknek köszönhetően egy alapvetően új módszer jött létre az emberek és a gépek közötti kommunikációs rendszer szerepének betöltésére. A neuroelektromos gépvezérlés egyik legnagyobb előnye, hogy ennek a technológiának az alkalmazásával az emberi idegek közvetlenül csatlakoztathatóak az irányítani kívánt berendezésekhez, így nincs szükség például botkormányra, vagy egérre. Az új megoldás nagyon gyors, és intuitív vezérlést tesz lehetővé." - nyilatkozta Jorgensen.

A neuroelektromos vezérlőrendszer egyébként egy különleges neurális hálózati szoftvert használ, mely program folyamatosan képes "tanulni" a kezelő kézidegeinek elektromos jeleiből, és így egyre pontosabb irányítás valósítható meg. A kibocsátott idegi elektromos jelek nagymértékben függenek a mozdulat milyenségétől, de az azt végző személy fizikai adottságaitól is. A rendszer működését ezenkívül olyan tényezők is befolyásolják, mint például a stressz, az esetlegesen elfogyasztott koffein mennyisége, vagy például a bőrréteg alatti zsírpárna vastagsága, de a NASA által fejlesztett szoftver képes még ezekhez a körülményekhez is alkalmazkodni.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások