3G technológia: Kinek van rá szüksége?

3G technológia: Kinek van rá szüksége?

2001. február 9. 10:42, Péntek
A több milliárdnyi dollár, melyet Európaszerte a harmadik generációs mobil-kommunikáció fejlesztésére költöttek az elmúlt idoben azt sugallja, hogy a jövő felhasználói különleges szolgáltatásokra számíthatnak. Ennek ellenére sok leendő ügyfél közömbösen, bizonytalanul néz szembe az előtte álló lehetoségekkel, és felteszi magában a kérdést: vajon tényleg szükségem van erre?

A szolgáltatók szerint mindenki hasznot fog húzni az új technológiából, cégek és magánszemélyek egyaránt. Természetesen nem mindenki engedheti majd meg magának, legalábbis az első időszakban nem. Elemzők szerint Angliában, Németországban és Franciaországban először csak a vállalatok, ezzel szemben Svédországban a magánszemélyek is már a kezdetekben adoptálják az új rendszert. Ennek oka abban keresendő, hogy a szolgáltatók más-más elvárásokat tartalmazó szerződéseket kötöttek. A svéd szolgáltatók például tartósan alacsonyan tarthatják áraikat, köszönhetoen annak, hogy az állam csupán adminisztratív költségeket ró ki, míg a német állam a 6 kiadott engedély fejében összesen 44.8 milliárd dollárt követelt. Persze minden energia és pénzbefektetés mellett még a vevőket is meg kell győzni.

"Az első megjegyzésem, hogy a technológia sokkal később fog megérkezni, mint azt várjuk. A második, hogy a majdani kapacitás eltérhet a jelenlegi számításoktól, a harmadik pedig, hogy legújabb híreink szerint az ára megfizethetetlenné nőhet" - hangoztatja Trevor Gorin, az Unilever PLC szóvivoje, aki nem biztos abban, hogy a 3G lesz a megoldás problémáira. Persze továbbra is reménykedik:
"Nagyobb kapacitásra lenne szükségünk a tágabb, interaktívabb távoli információ-eléréshez, és szeretnénk a jelenleginél jobban kihasználni a multimédiás létesítményeket, de ehhez az kell, hogy a rendszer beváltsa eddig tett ígéreteit."

Vannak, akik nagy reményeket fűznek a 3G-hez. Egyesek szerint, ha a szolgáltatás megfizethető lesz, az előfizetok órákig online maradhatnak, nagyméretu file-okat is küldhetnek-fogadhatnak mobil telefonjukkal. Ez azonban távoli jövő. Egyes szolgáltatók szerint, mint például a svéd Telia Mobile AB, a 3G évekig elérhetetlen lesz egy magánszemélynek. A Telia most indítja General Packet Radio szolgáltatását, mely szerintük hídként szolgálhat a második generációs GSM (Global System for Mobile Communications) és a harmadik generációs UMTS közt. "Az UMTS az év végére beindul, de nem tömegek részére. A teljes kiépülés 2004-re várható, és az emberek is ezidőtájt veszik birtokukba" - állítja Charlotte Züger, a Telia szóvivoje. A széles sávú UMTS segítségével lehetővé válik képek átvitele mobiltelefonra, ki tudja, talán a telefonnal készített képek azonnal emailben elküldhetok lesznek. Még a minoségi videostream fogadása is megvalósíthatóvá válhat, persze a végberendezések fejlődése is elengedhetetlen. Züger a GPRS alapján magyarázza a rendszer muködését:
"A GPRS a frekvenciateret hatékonyabban használja ki, és kis időszeleteket hoz létre. Bármiféle adatot csomag formájában küld el, melyből egyidőben több is indítható. Ennek köszönhetoen egy felhasználónak nincs szüksége egy teljes csatornára, ezért sokkal többen használhatják a rendszert egy időben, akár hosszú-hosszú ideig is. A jobb kihasználtság a használati díjra is jótékonyan hat!"
Az UTMS is ezen elven alapul, azzal a különbséggel, hogy nagyobb sávszélességet használ. A GPRS 115 Kbps, az UMTS elméletileg 2 Mbps átvitelre képes.

Természetesen a kínálatban várható a szolgáltatások közti válogatás és külön-külön előfizetés lehetősége, mert az igények is különbözoek, ugyebár. A fejlesztőknek egyvalamit kell tenni: olyan megoldásokkal eloállni, melyek jobbá és egyszerubbé teszik az emberek életét, és beleillenek életstílusukba. Ha az új technológia elérhető áron beváltja az eddig tett ígéreteket, sok érdeklödő akadhat.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások