Az Eroson landolt űrhajó még mindig életben van

Az Eroson landolt űrhajó még mindig életben van

2001. február 18. 14:29, Vasárnap
Hétfőn az Eros aszteroidán landolt NASA űrhajó még mindig sugároz jeleket. Az irányítói úgy programozták be, hogy egy esetleges sikeres landolás után újból elinduljon, és adjanak neki egy második esélyt, hogy a kommunikációt a Földdel felvegye.


A várakozásokat felülmúlva a Near Shoemaker lett az első űrjármű, melynek sikerült egy aszteroidán leszállást végrehajtania. A NASA tudósai rádióösszeköttetésen keresztül leállították az újrakilövést, így a szonda az Eroson marad. Jeleit az energiaellátó rendszer kimerüléséig fogja adni.

Az ember nélküli jármű a Földtől 200 millió kilométerre hétfőn landolt az Eroson, annak ellenére, hogy az eredeti tervek szerint csak orbitális pályára való ráállás lett volna a feladata. A misszió irányítója, Dr. Robert Farquhar, elhatározta, hogy vállalja a felelőséget a szonda leszállításáért, miután az egy évig keringet az Eros körül. A manőver olyannyira jól sikerült, hogy a sima landolás után a rádió-irányjeladó még mindig sugároz.

A NASA vezető kutatói mind ledöbbentek a történtek után. Terveztek egy olyan járművet, aminek csak keringenie kellett volna, aztán landolnak vele egy aszteroidán, és még mindig működik. Ez bámulatos - mondta Ed Weiler a NASA részéről. A szonda az Eros felszínéről utoljára egy évvel ezelőtt készített nagyfelbontású felvételeket. A kutatók az űrhajót kifejlesztő John Hopkins Egyetem Alkalmazott Fizikai Laboratóriumában el voltak ragadtattva a felvételek minőségétől. Szerintük azok hihetetlenek...

A hétfői irányított becsapódás az öt évvel ezelőtt megkezdett utazás végső állomása volt. A küldetés a 'gyorsabban, jobban, olcsóbban' NASA projekthez tartozott. A járművet mindössze két év alatt tervezték, építették, s lőtték is fel, ami a standard NASA követelményekhez képest nagyon kevés idő. A Near misszió hatalmas siker lett, a visszaküldött adatok a landolásról pedig bonusz tudomány a NASA tudósai számára. Az űrhajó leszállásáról készült felvételeket élőben sugározták a neten. Egy éves keringési ideje alatt a Near mintegy 160000 felvételt közölt a sziklás felszínről.

Az aszteroidák olyan égitestek, melyek a Naprendszerünk keletkezésekor alakultak ki a hatalmas robbanások során szétrepülő törmelékanyagból. Alkotóelemeik fémek és kőzetek. A Nap körül keringenek. Méreteik(tömegük) relatív kicsik, egyik bolygó gravitációja sem köti meg őket. Anyaguk a nagyon korai Naprendszer idején keletkezett, ezért a tudósok élénk érdeklődést mutatnak összetételük vizsgálatakor. Az objektumról begyűjtött adatok hasznosak lehetnek a jövő számára, ugyanis fent áll annak a lehetősége, hogy az Eros durván másfél millió év múlva összeütközhet bolygónkkal.

A hétfőn landolt szonda nem képes részletes adatokat szolgáltatni a felszínről. Napelemeinek köszönhetően még képes elegendő elektromosságot előállítani, hogy jeleket tudjon sugározni. De ezek önmagukban még nem hordoznak adatokat, ugyanis csak azt jelzik, hogy a műszer maga 'életben' van. Körülbelül három hónapig fog szignálokat sugározni, utána viszont az Eros természetes pályájából adódóan elér arra a területre, ahol a napelemeket már nem éri elegendő fény, az akkumulátorok lemerülnek. A missziónak hivatalosan szerdán kellett befejeződnie. Még ha jönne is jel hónapok múlva, Valentin Nap után már senki sem fog az Erosra figyelni.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások