Fáraók nyomában Panasonic kamerával

Fáraók nyomában Panasonic kamerával

2001. február 28. 23:00, Szerda
Dr. Kákosy László, a világhírű magyar egyiptológus és csapata - Schreiber Gábor régész-egyiptológus, Vasáros Zsolt építész, valamint Kárpáti János régész technikus - Tébába utaznak február közepén, hogy feltárják a Luxor nyugati partján lévő, Dzsehutimesz sír külső területeit. Tudományos munkájuk elengedhetetlen része a leletek dokumentálása, melyhez ezúttal a Panasonic egyik legmodernebb NV-MX300 típusszámú kameráját fogják használni. A digitális kamera használata fordulatot hoz az expedíció életébe, mivel a leletekről készült fotót rögtön ki is nyomtathatják, kinagyíthatják, ami nagymértékben megkönnyíti a későbbi elemző munkát.

"A Panasonic által rendelkezésünkre bocsátott NV-MX300 videokamera használata új szakaszt jelent az ásatás történetében, mivel eddig még soha sem dolgoztunk digitális videokamerával. Úgy gondolom, hogy ez az igen modern készülék sokkal praktikusabb lesz, mint elődei, valamint nagy könnyebbséget jelent az is, hogy rögtön megnézhetjük, jó-e a fotó, valamint azonnal lemezre menthetjük, és kinyomtathatjuk a felvételeket. A kamera nagy segítségünkre lesz a leletek megörökítésében, ami rendkívül fontos számunkra, mert az ásatás elengedhetetlen része a dokumentálás. Nem elég feltárni a leleteket és elraktározni, vagy egy múzeumban kiállítani őket, hanem le is kell írni a méretüket, valamint fotót és rajzot kell róluk készíteni." - mondta Dr. Kákosy tanárúr. A tudományos munkát, azaz a feldolgozást már itthon végzik el a kutatók, ezért is elengedhetetlen munkaeszköz a videokamera.

"Az is elképzelhető, hogy a jól sikerült felvételekből kiállítást rendezünk, amennyiben találunk hozzá segítő partnert. Ezen kívül magáról az ásatásról is készítünk videofilmet, amely tudományos fórumokon, vagy akár a tv-ben is bemutatásra kerülhet, és remélem így a széles nagyközönséghez is eljut Egyiptom csodálatos világa" - tette hozzá a régész kutató, aki a mai napig nem hagyta el a tanári pályát sem, és az ELTE-n tanít egyiptológiát.

Kákosy professzor úr 1983-ban kezdte a kutatást Luxor nyugati partján, ahol 14 év kutatómunka után talált rá egy eredetileg körülbelül 15 méter magas piramisra, mely Dzsehutimesz, a II. Ramszesz korában élt előkelő tisztségviselőé volt. A hosszú és fáradságos munka után, 1997-ben feltárt temetkezési hely azért is különleges, mert egy spirális alagút vezet a sírhelyig. Az alagút azért nem egyenes - mint társai -, mert építői feltehetőleg nem tudták egészen pontosan, hogy hol van a többi sír. Ennél az oknál fogva egy szinttel lejjebb helyezték el a sírt, egy önmaga alá tekeredő rugó formát követő alagút kialakításával. Dr. Kákosy tanár úr elmondása szerint az idei ásatások célja elsősorban az, hogy megnézzék, hogy a Dzsehutimesz sziklasír külső udvaraiban vannak-e késői Ptolemájosz kori sírok, valamint az elmúlt évben feltárt Amehotep sír feltárását is le kívánják zárni.


A tavalyi egyiptomi stílusú Panasonic Trade Show rendezvényen került kiírásra a pályázat, amely szerint azok a márkakereskedők, akiknek az üzleteiben a legnagyobb értékben kerülnek értékesítésre Panasonic termékek, Egyiptomi utat nyernek. Az év elején a Panasonic eredményt hirdetett, így még az ásatások március végi lezárása előtt a 13 nyertes márkakereskedő és párja 10 napot tölthet Egyiptomban, melynek során abban a megtiszteltetésben részesülhetnek, hogy két napig személyesen, Kákosy professzor kalauzolja őket a "Fáraók földjén", és az ő előadásában ismerhetik meg az egyiptomi kultúrát.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások