Megint az Itaniumról

Megint az Itaniumról

2001. március 2. 05:28, Péntek
[ZDNET] Azok a cégek, melyek már kipróbálhatták a chipgyártó óriáscégnek, az Intelnek első IA-64-es architektúrára épülő processzorát, az Itaniumot, elég pozitívan nyilatkoztak a kereskedelmi forgalomban egyelőre még nem kapható chipről.

A legtöbb szakértő úgy nyilatkozott, hogy az első 64 bites Intel processzor jobban teljesít, mint ahogy azt remélték tőle, és bár annyit elárultak, hogy az új processzoron már számtalan alkalmazást sikerült futtatniuk, a chip teljesítményét illetően semmilyen részletet nem hoztak még eddig nyilvánosságra. A processzor dicsőítése mellett azonban sokan elismerik azt is, hogy az új Intel processzoroknak még jó pár akadályt át kell ugraniuk ahhoz, hogy elnyerhessék az ipar bizalmát.

1999 decembere óta az Intel már több mint 7000 darab Intel Itanium prototípus-processzorra épülő rendszert szállított le világszerte több szoftverfejlesztő céghez és high-end rendszereket használó vállalatokhoz. Ez a viszonylag nagyszámú prototípus rendszer - melynek egyébként nagy része teljesen ingyenes volt - arra volt hivatott, hogy az új architektúrát és az arra épülő új alkalmazási környezeteket minél jobban és minél rövidebb idő alatt elterjessze.

Az Intel számára az Itanium chipek jelentenék az első komolyabb lehetőséget arra, hogy a "chipzilla"-nak is becézett cég végre betörhessen a high-end szerverek piacára, ahol jelenleg elsősorban a Sun, a Hewlett-Packard és az IBM cégek által tervezett RISC-alapú processzorok dominálnak. A Hewlett-Packardról annyit érdemes még tudni, hogy ez a cég is részt vett az Itanium fejlesztési projektjében, és elkötelezte magát az ilyen új processzorokra épülő rendszerek mellett.

Az Intel Itanium chipek azonban a jelek szerint egy területen nagyon gyengén teljesítenek, ez a terület pedig nem más, mint a 32 bites alkalmazások futtatása. A cég ugyan megoldotta, hogy az IA-64-es architektúra kompatibilis legyen azokkal az alkalmazásokkal is, amelyek a különböző jelenlegi Pentium processzorokon futnak, de az Itanium processzorok ezen alkalmazások alatt jelentősen gyengébben fognak majd teljesíteni az azonos frekvencián futó Pentium chipeknél. Persze ne felejtsük el, hogy az Itaniumos rendszereken várhatóan minimális mennyiségben fognak majd 32 bites szoftvereket futtatni. Eddig már nagyon sok véleményt hallottunk az Itaniumról, de egy valami nagyon jó lenne, ha végre megtörténne. Az Itanium piaci megjelenése.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások