Melyik memória lesz a győztes?

Melyik memória lesz a győztes?

2001. március 9. 22:15, Péntek
A piacon egyre erősebb a két nagy teljesítményű memória közötti verseny, amely a szakértők szerint a jövőben még tovább fog fokozódni. De vajon melyik lesz a győztes?

Nagyon sok piackutató intézet foglalkozik már a két nagy rivális DDR (double data rate) SDRAM és Rambus DRAM (RDRAM) memóriák versengésével. Ezek az intézetek számos felmérést készítettek már eddig is, de igazából senki sem tud biztosat mondani a jövőre nézve. Az Dataquest cég munkatársa annyit mondott, hogy ebben az évben még biztosan nem fog lezárulni a memóriapiacon kialakult nagy rivalizálás.

Az újabb és gyorsabb memóriákra elsősorban azért van szükség, mert a processzorok órajele egyre nagyobb tempóban emelkedik. Ezt a változást pedig valamilyen módon a memóriáknak is követniük kell. A hagyományos memóriák már nem képesek akkora sávszélességet biztosítani, amely elegendő lenne a mai leggyorsabb CPU-k számára. Már jelenleg is vannak olyan processzorok, amelyek 1.6 GB/másodperces vagy ennél nagyobb adatátviteli sebességet igényelnek. Ha ez nem biztosított, akkor a CPU-k teljesítménye korántsem optimális. Tulajdonképpen a nagy sávszélesség iránti igény folytán születtek meg a DDR SDRAM és az RDRAM memóriák is.

Az Intel és az AMD, mint a legnagyobb processzorgyártó cégek eltérő utat választottak. Az Intel egyértelműen a Rambus memóriák mellett állt ki. Az AMD viszont úgy határozott, hogy nem követi az Intelt, és inkább a DDR SDRAM memóriákat kezdte el támogatni a termékeivel. Az RDRAM nagyon jól teljesít a mai Pentium 4-es rendszerekben. A legnagyobb hátránya a magas ára. Ez elég nagy gondot okoz az Intelnek, és éppen ezért már készíti azokat a chipkészleteit, amelyek az SDRAM és a DDR SDRAM memóriák használatát is lehetővé teszik a Pentium 4-re épülő számítógépekben.

A Dataquest elemzői szerint hasznos lenne, ha a memóriagyártók és a processzorgyártó cégek megállapodásokat kötnének. Ezekkel ugyanis sokkal biztosabb és rugalmasabb terveket lehetne készíteni. Andrew Norwood, a DataQuest egyik munkatársa elmondta, hogy a következő néhány évben a DRAM piac még nagyon megosztott lesz, vagyis a két nagy memória csatája tovább fog folytatódni.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások