Műholdakat hatástalanít egy orosz lézer

Műholdakat hatástalanít egy orosz lézer

2022. július 24. 23:03, Vasárnap
Ezzel az ország területe fölé merészkedő eszközök érzékelőit vakítanák el.

A lézerfegyverek fejlesztésével kapcsolatban már több alkalommal írtunk orosz, amerikai, illetve kínai fejleményekről, nemrég például egy új orosz lézerről adtunk hírt. Most további részletek futottak be, ezek alapján jól haladnak egy másik rendszer kiépítésével, amely kifejezetten műholdakat venne célkeresztbe.

A világhálón nemrég bukkant fel egy hosszabb prezentáció, amelynek alapján több beszámoló is napvilágot látott a nyugati weboldalakon. Eszerint a Kalina névre keresztelt rendszer kiépítése meglehetősen jól halad, az észak-kaukázusi helyszínen már többé-kevésbé elnyerte végleges formáját a komplexum, amely amúgy az orosz tudományos akadémia égisze alá tartozó, 6 méteres BTA-teleszkóp, valamint a RATAN-600 rádióteleszkóp közvetlen szomszédságában helyezkedik el. A platform elsődleges feladata nagy erejű lézernyalábok kibocsátása lesz, amellyel elvakíthatók a terület felett átrepülő műholdak optikai érzékelői, így hatékonyan vehetnék fel a küzdelmet a külföldi megfigyelés és kémkedés ellen, amely hosszú évtizedek óta zavarja az ország vezetőit.

A Kalina nem nevezhető teljesen új megoldásnak, ennek felépítése ugyanis már 2011-ben elkezdődött, a projekt pedig egyes beszámolók szerint több alkalommal is komoly csúszást szenvedett. Egy 2014-es pénzügyi jelentésben már megemlítették, hogy fő feladat a műholdakon elhelyezett optikai érzékelők elnyomása, hatástalanítása lesz, ez azonban végleges lenne, vagyis a megoldás némileg különbözik a hasonló, „dazzler” néven emlegetett rendszerektől, amelyek általában ideiglenes hatást érnek csak el. Egy 2017-es anyagból már azt tudhattuk meg, hogy a Roszatom egyik csapata felelős a fejlesztésért, amely az elektro-optikai hadviselésben alkalmazandó lézerrendszer lenne, ez pedig nyilván jóval finomabb alternatíva a műholdak egyszerű lelövéséhez képest, amellyel tavaly szintén megpróbálkoztak – sikerrel, viszont a teszttel rögtön 1500 kisebb-nagyobb törmelékdarabot hoztak létre, ami nem ideális végeredmény.

A Google Earth segítségével nyilvánossá tett felvételek alapján jól halad az építkezés, amennyiben a rendszer beválik, ezzel akár Elon Musk hálózatát is célba vehetik – az ő neve azért merül fel, mert a cégvezető nemrég megemlítette, hogy gyorsabban tudnak új műholdakat fellőni, mint ahogy a potenciális ellenfelek lelőnék (hatástalanítanák) azokat.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások