ASUS CUSL2-C

ASUS CUSL2-C

2001. március 28. 01:01, Szerda


Nem kevés kíváncsisággal fogtam bele az ASUS egyik legnépszerűbb lapjának tesztelésébe. Nem titkolt vágyam volt, hogy az atomstabil alaplapjairól híres cég termékével Celeronommal végre átlépjem az eddig csak megközelített 1GHz-es sebességhatárt. De ne vágjunk egyelőre a dolog elébe...

A csomag
Az átlagos külsejű zöld doboz a következőket tartalmazza: 1 alaplapot :) a hozzá való IDE (1db ATA/66, 1 db ATA/33) és floppy kábelekkel, 1db alaplapra csatlakoztatható COM2 csatlakozót, 1db szintén alaplapra csatlakozó USB csatlakozót, angol nyelvű leírást, driver CD-t. Itt jegyezném meg, hogy továbbra sem tört meg az a tendencia, hogy az ASUS illetve a magyar forgalmazó - sok versenytársával egyetemben - nem méltatja annyira a magyar piacot, hogy magyar nyelvű használati utasítással szolgáljon. Pedig ez nem ártana.



A lap az iNTEL 815EP chipkészletre épül, tulajdonságai a következők:
  • FC-PGA tokozású Celeron (566 MHz és felette) és Pentium processzorok fogadása (régi PPGA nem!)
  • Legfeljebb 216 MHz külső frekvencia (66-216 MHz MHz-enkénti léptetéssel)
  • memória: 3 DIMM foglalat legfeljebb 512 MB PC 100/133-as SDRAM számára
  • 6 PCI, 1 CNR (sajnos itthon szinte alig találhatunk ilyen kártyákat), 1 AGP foglalat (133 MHz 4x átviteli mód)
  • IDE vezérlő: legfeljebb négy UDMA 33/66/100 egység csatlakoztatására
  • Hálózati bekapcsolás (Wake-On LAN), modemre bekapcsolás (Wake-On Ring), billentyűzetre vagy BIOS-ban beállított időzítésre (rendszeres vagy egyszeri) történő bekapcsolás támogatása
  • Szinte minden beállítás BIOS-ból megváltoztatható, általában nincs szükség jumperekre
  • ASUS PC hardware monitor chip (processzor belső hőmérsékletének figyelemmel kísérésére, feszültség és ventillátorok fordulatszámának megfigyelése)
  • Suspend-to-RAM támogatás
  • PC 99 szabványnak megfelelő színes csatlakozók és ikonok
  • System Managment Bus
  • ASUS iPanel csatlakoztatási lehetőség

    Installálás
    A Codegen midi torony ház könnyedén fogadta be a lapot, melynek szélessége pontosan akkora, hogy nem takar bele az 5.25-ös bővítőhelyekbe. Ez sarkalatos szempont lehet, ha valaki mind a négy 5.25-ös helyet ki szeretné használni (pl. CD író, CD olvasó, iPanel, mobil rack együttes megléte esetén). Az processzor beillesztése után az FOP32/38 borda helyre "feszítése" némi odafigyelést igényelt, nem utolsó sorban azért, mert a foglalattól nem messze méretes kondenzátorok sorakoznak (ezek stabilitásra vannak jótékony hatással). A memória slotok néhány más alaplaptól eltérően nem recsegnek-ropognak amikor egy modult a helyére pattintunk és az embernek nincs az a - rettenetes hangjelenségekkel általában együtt járó - kellemetlen érzése, hogy most valamit nagyon nem jól csinál. Simán, lazán, csendben beilleszthetőek.

    Az ASUS tájékoztatása szerint a lap PC133 "sebességgel" 3 db egy oldalas vagy 2 db két oldalas memóriát képes kezelni, ezt meghaladóan csak a PC 100 sebesség garantált (az iNTEL chipset miatt). Ezek után a kívánt működés eléréséhez szükségünk lesz néhány jumper és egy DIP kapcsoló beállítására. A DIP panelen a kézikönyvben és az alaplapon magán is rajta levő táblázat alapján 32 féle sebesség beállítására van mód. Az I/O feszültség megváltoztatása (3,3 / 3,4 / 3,6V), a jumper nélküli frekvencia-állítás ki- és bekapcsolása, az alaplapra integrált "hangkeltő egység" (ha lenne) ki- és bekapcsolása, a billentyűzetre és USB-s egységre történő bekapcsolás szabályozása jumperek segítségével történik. Az IDE egységek csatlakoztatásakor ügyeljünk rá, hogy a 80-eres kábeleket a helyes működés érdekében már csak egyféleképpen lehet csatlakoztatni: kék véget az alaplapra, feketét a master winchesterre, szürke középső csatlakozót a slave-re állított berendezésre. A COM2-t nem a szokásos COM1 melletti helyen találjuk, hanem egy, az alaplapra csatlakoztatott kiegészítő kábel segítségével az egyik PCI hely nyílását foglalja el az összeszerelés után a PC hátoldalán. Ennek oka, hogy az alaplap "okosabbik" változatában - a CUSL2-ben - a COM2 helyen az integrált videokártya kimenetét találhatjuk és az olcsóbb változat elkészítésekor a gyártó nem kívánta a lapot emiatt áttervezni. A 6db PCI slot jól kihasználható, mivel IRQ megosztás csak az első és az ötödik közt van, tehát akár 5 különböző PCI kártyát is külön-külön megszakítással láthatunk el. A 4. PCI a CNR hálózati kártyájával osztozik (ha van ilyenünk).

    Az alaplapra legfeljebb 3 ventillátor csatlakoztatható, egyenként maximum 4.2 Watt (350mA) áramfelvétellel. Természetesen mindhárom fordulatszámát figyelemmel tudjuk kísérni. A teszt során sem a GlobalWin FOP32, sem pedig a FOP38 (6700-7000 fordulat/perc) ventillátorával nem jelentkezett probléma, elővigyázatosságból azonban érdemes megfontolni, hogy az FOP38-ast ne az alaplapra, hanem - egy a ventillátorhoz mellékelt átalakító segítségével - közvetlen a gép 12V-os hálózatára kössük. 3 hőmérsékletérzékelő is rendelkezésünkre áll. Az egyik az alaplapi, a másik a CPU belsejében lévő, a harmadik pedig - egy az alaplapra csatlakoztatható - külső hőérzékelő ellenállás (pl. videokártya, winchester, tápegység megfigyelésére) által mért értékeket mutatja. Helyet kapott még egy nagy zöld LED is a lapon, mely a tervezők szándéka szerint arra hivatott, hogy figyelmeztessen, csak áramtalanított állapotában nyúljunk az alaplaphoz és a rajta lévő kártyákhoz.

  • Listázás a fórumban 
    Adatvédelmi beállítások