Egyre nagyobb az igény az anonim internetezésre

Egyre nagyobb az igény az anonim internetezésre

2023. március 6. 12:30, Hétfő
Nő a virtuális magán­hálózatok iránti igény, részben a stream-korlátozások, részben a névtelenség miatt.

A virtuális magánhálózatokat (VPN) egyre többen használják szakmai és magán célokra - derül ki a Security.org felméréséből. Az egyre egyszerűbbé váló hozzáférés miatt a válaszadók 30 százaléka tisztán magán célokra, 24 százaléka pedig üzleti vagy szakmai okokból használja a virtuális magánhálózatokat, míg a 32 százalékuk egyáltalán nem él ezekkel a lehetőségekkel. "A megnövekedett VPN-használat oka a koronavírus-járvány és az ezzel együtt járó otthoni munkavégzés iránti igény mellett az anonimitás iránti növekvő vágy a világhálón. A magánszemélyek számára számos fizetős és ingyenes virtuális magánhálózat-szolgáltató áll rendelkezésre. Az ingyenes ajánlatok ugyanakkor csak részben leplezik a személyazonosságot. Nincs 100 százalékos védelem" - jelentette ki Oktay Sentürk szoftverfejlesztő.

A felmérés alapján a magánszférában a VPN-felhasználók több mint fele férfi, a 28 százalékuk rendelkezik egyetemi végzettséggel, a 32 százalékuk pedig erre épülő tudományos fokozattal. A válaszolók 28 százaléka 45 és 60 év közötti, a több mint fele pedig Apple-eszközökön használ virtuális magánhálózatokat.

A stream-korlátozások, például a Netflixnél és az Amazonnál elterjedt megoldások lehetővé teszik, hogy bizonyos régiókban a felhasználók csak az adott országra meghatározott tartalmakat nézhessenek. A VPN-szolgáltatások megkerülik ezeket a földrajzi alapú korlátokat és ezért jogi szürke zónának számítanak. A stream-portálok ezért egyre gyakrabban lépnek fel ellenük. "Ma már sokkal könnyebb hozzáférni a virtuális magánhálózatokhoz, mint néhány évvel ezelőtt, de a stream-ajánlatok és az internetes csalók is tanultak. Amennyiben valaki VPN iránt érdeklődik, alapos kutatást kell végeznie, nem pedig vakon választania egy céget" - szögezte le Sentürk.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások