Németország vezető pozíciót akar elfoglalni a kvantumtechnológia területén

Németország vezető pozíciót akar elfoglalni a kvantumtechnológia területén

2023. május 12. 12:10, Péntek
Nem akarnak lemaradni az USA-hoz és Kína mögött a versenyben, 3 milliárd eurót költenének erre a célra.

A Bundestag elé került új kormányzati stratégia a kvantumtechnológiák potenciáljával, kihívásaival és erőforrás-tervezésével foglalkozik Németország technológiai szuverenitásra való törekvésének részeként. Ez alapján nemzetközi versenytársaihoz képest Németország jelenleg a negyedik helyen áll a kvantumtechnológiával kapcsolatos publikációk és szabadalmak számát tekintve, olyan gazdasági nagyhatalmak mögött, mint az Egyesült Államok, Kína és Japán. "Célunk az, hogy Németország a kvantumtechnológiák terén a világ élvonalába kerüljön, és a kormány "Kvantumtechnológiai cselekvési koncepciója" ehhez új stratégiai keretet határoz meg" - mondta Mario Brandenburg kutatásért felelős államtitkár.

A kvantumszámítógépek területén zajló nemzetközi verseny elsősorban a hagyományos szuperszámítógépekhez képest jelentősen megnövelt teljesítményüknek köszönhető, amely új alkalmazási területeket nyithat meg például a mesterséges intelligencia területén. A nagy teljesítményű kvantumszámítógépek képesek feltörni a hagyományos titkosítási technológiákat, a jelenlét tehát nemcsak kereskedelmi, hanem stratégiai értékkel is bír. "A kvantumtechnológiák már mintegy 100 éve lenyűgözik a tudomány és a kutatás embereit. Számunkra úgy tűnik, hogy ezek messze túlmutatnak a mindennapi valóságunkon és rengeteg alkalmazási lehetőséget rejtenek a kutatás, az üzleti élet és a társadalom számára" - mondta Brandenburg.


Mario Brandenburg

A negyvenoldalas dokumentum előirányozza, hogy Németország aktív szerepet vállal a technológiai ugrás alakításában. A cél a digitális lehetőségek teljes körű kiaknázása a társadalmi kihívások kezelésére az éghajlatkutatás, az energia, az egészségügy, a mobilitás és a biztonság területén. "A fenntartható és technológiailag szuverén Németország számára döntő fontosságú, hogy minél előbb felismerjük a feltörekvő technológiákat és a bennük rejlő lehetőségeket, kiváló keretfeltételeket teremtsünk jövőbeli tervezésükhöz és felhasználásukhoz, és aktívan segítsük a technológiai ugrás alakítását" - áll a cselekvési tervben. Ezért mintegy 2,18 milliárd eurónyi költségvetési forrást különítettek el a további fejlesztések finanszírozására. A dokumentum szerint a tudományos szervezeteknek ehhez további 850 millió euróval kell hozzájárulniuk.

Ahhoz, hogy Németország a fejlesztési fázisban előrehaladjon, a hárompárti kormány mérföldköveket is kitűzött e politikai tervezési keret 2026-ig történő megvalósításához. "A technológiai szuverenitás szellemében 2026-ra nemzetközileg versenyképes univerzális kvantumszámítógépeket akarunk elérhetővé tenni, és az ehhez szükséges speciális, nagy teljesítményű hardvert saját magunk, Németországban akarjuk legyártani" - mondta Holger Mann, a Szociáldemokrata Párt (SPD) oktatásért, kutatásért és technológiaértékelésért felelős helyettes szóvivője. A kvantumtechnológiákban rejlő lehetőségek optimális kiaknázása érdekében a gazdaság, a társadalom és az állam számára a mérföldkövek a koncepciós dokumentum három cselekvési területére utalnak: a kvantumtechnológiák alkalmazásba vétele, a technológiafejlesztés célzott előmozdítása, valamint egy erős ökoszisztéma kiváló keretfeltételeinek megteremtése.

A kvantumszámítástechnika területén Németországnak nemcsak a technológiai fejlődés tekintetében kell felzárkóznia az EU-n kívüli vezető szereplőkhöz, hanem legalább az olyan fontos, Európán kívüli ipari országok, mint az Egyesült Államok szintjét is el kell érnie - különösen a kvantumszámítástechnika vállalkozói ökoszisztémájának fejlesztése tekintetében. Az új stratégiai megközelítés részeként a kormány célja, hogy a következő három évben a kvantumtechnológia globális minőségi védjegyeként a "Made in Germany" címkét is meghonosítsa.

Az ellenzék hevesen bírálta a cselekvési tervet. "A nagy kihívás még mindig az alapkutatásból az alkalmazott kutatásba és a piacra való átmenet" - mondta Katrin Staffler, a jobbközép Kereszténydemokrata Unió (CDU) parlamenti képviselője. Staffler szerint a kormány tervének gyenge pontja, hogy kizárja a startupokat és a piacon aktívan tevékenykedő vállalatokat. "Az nem elég, ha csak a kutatásba és a transzferbe fektetünk be, hanem mindenekelőtt vonzó ajánlatokkal kell támogatni a tehetségeket" - tette hozzá Staffler. Hozzátette, hogy a cselekvési tervből hiányzik az európai kontextusra és az európai nemzetek közötti szinergiákra való utalás is. "A technológiai együttműködés fontos és szükséges is, nemcsak az Európai Unión belül, hanem az e téren vezető nemzettel, az Egyesült Államokkal is" - mondta Staffler.

A Baloldal viszont bírálta a hatásvizsgálat hiányát és azt, hogy a javaslat túlságosan technokrata. "A kvantumalgoritmusok elavulttá tehetik az általános titkosítást" - hangsúlyozta Petra Sitte a Baloldali Párt részéről a Bundestag ülésén. A cselekvési tervben a szövetségi kormány szerinte nem vette figyelembe a biztonsági és védelmi hatóságok érdekeit, amelyek komolyak a technológia továbbfejlesztését tekintve. "A felelősséget mi viseljük. Fel kell mérnünk az ilyen alkalmazás következményeit is" - mondta Sitte. A német koalícióban jelenleg helyet foglaló Zöldek szintén kritikát fogalmaztak meg. Szerintük a német kormánynak gondoskodnia kell arról, hogy az átlagnépesség jobb informatikai készségekkel bírjon, hogy ellensúlyozzák a szakemberek jelenlegi elvándorlását. "Az egész lakosságot magunkkal kell vinnünk" - mondta Bacherle a Bundestag csütörtöki ülésén.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások