A Google megkezdte a harcot a mesterséges intel­li­gen­cia ellen

A Google megkezdte a harcot a mesterséges intel­li­gen­cia ellen

2023. május 16. 13:06, Kedd
A Google három új funkciót jelentett be, amelyek célja, hogy segítsenek az embereknek kiszúrni az MI által generált hamis képeket a keresési eredményekben. Azonosítani fogják egy kép ismert eredetét, figyelemfelhívó metaadatokat adnak a Google által generált MI-képekhez, és megjelölik a más által készített MI-generált képeket is keresési eredményekben.

Az olyan MI képszintetizáló modelleknek köszönhetően, mint a Midjourney vagy a Stable Diffusion, triviálisan egyszerűvé vált a fotórealisztikus hamisítványok tömeges létrehozása. Ez nemcsak a félretájékoztatásra és a politikai propagandára lehet hatással, hanem a történelmi feljegyzésekről alkotott elképzelésünkre is, mivel nagy mennyiségű hamisított mű kerül forgalomba. A keresőóriás e tendenciák ellensúlyozására "az elkövetkező hónapokban" új funkciókat vezet be képkereső termékébe.

Az "About this image" - azaz "Információk a képről" - lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy többet megtudjanak egy kép történetéről. A Google megmutatja, hogy azt a képet (vagy hasonló képeket) mikor vették fel a kereső indexébe, hol jelent meg először a kép, és hol látták még a képet online (pl. hír-, közösségi vagy tényellenőrző oldalakon). Ez segíthet meghatározni annak megbízhatóságát, vagy jelezheti, hogy további vizsgálatot igényel-e. A felhasználók például felfedezhetik, hogy egy hamisított holdraszállást bemutató képet a hírügynökségek mesterséges intelligencia által készítettnek jelöltek. Emellett történelmi kontextusba is helyezheti a képet: létezett-e ez a kép a keresési nyilvántartásban, mielőtt a hamisításhoz vezető impulzus felmerült volna? Az eléréséhez a Google Képek találatokban a tartalom melletti három pontra kell majd kattintani, de elérhető lesz a Google Lencsében és a cég más alkalmazásaiban is. A cég még ebben az évben beépíti a Chrome-ba mind az asztali, mind a mobilverzióba, ezeken egy képre jobb gombbal kattintva vagy hosszan megnyomva lesz elérhető.


A Midjourney saját maga fogja berakni a szükséges metaadatokat a generált képeibe

A második funkció a mesterséges intelligencia eszközeinek a képkészítésben való egyre gyakoribb használatával foglalkozik. A Google a saját MI-eszközei által létrehozott összes fotót olyan speciális "jelöléssel" vagy metaadatokkal látja majd el, amelyek egyértelműen jelzik az eredetét. Harmadszor pedig a Google más platformokkal és szolgáltatásokkal is együttműködik, hogy hasonló címkékkel lássa el az MI által generált képeket. A Midjourney és a Shutterstock is csatlakozott a kezdeményezéshez, mindkettő metaadatokat fog beágyazni az MI által generált képeibe, amelyeket a Google Image Search beolvas és megjelenít a felhasználók számára a keresési eredményekben.

Ezek az erőfeszítések talán nem tökéletesek, mivel a metaadatok később eltávolíthatók vagy potenciálisan megváltoztathatók, de erős elhatározást jelentenek az online szférát elöntő hamisítványok problémájával való szembenézésre. Persze ahogy idővel a képek egyre nagyobb százaléka lesz mesterséges intelligencia által generált vagy kiegészített tartalom, a változó kulturális normák hatására a "valódi" és a "hamis" közötti határvonal várhatóan el fog mosódni. Ezután már az információk hitelességében való bizalom sokkal inkább a forrásba vetett hitünkön múlhat, mint az elkészítés módján. Tehát a gyors technológiai fejlődés ellenére a forrás hitelessége továbbra is kiemelkedő fontosságú marad. Addig is az olyan technológiai megoldások, mint a Google, segítséget nyújthatnak a hitelesség megítélésében.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások