Mesterséges intelligencia osztotta az áldást egy németországi istentiszteleten

Mesterséges intelligencia osztotta az áldást egy németországi istentiszteleten

2023. június 12. 23:13, Hétfő
Német protestánsok százai vettek részt egy olyan kísérleti evangélikus istentiszteleten Bajorországban, amelyet szinte teljes egészében mesterséges intelligencia generált.

Több, mint 300 ember vett részt egy kísérleti, ChatGPT által létrehozott istentiszteleten a bajorországi Fürth város Szent Pál templomában, Németországban. A 40 perces prédikációban a ChatGPT által generált szöveg szerepelt, amelyet avatárok mondtak el egy az oltár fölé helyezett kijelzőn. A chatbot kezdetben egy szakállas, merev arckifejezésű, monoton hangon megszemélyesített férfi volt. "Kedves barátaim, megtiszteltetés számomra, hogy itt állhatok és prédikálhatok nektek, mint az első mesterséges intelligencia a németországi protestánsok kongresszusán" - szólt a hallgatósághoz intézett igehirdetés.

A szokatlan istentiszteletre a Deutscher Evangelischer Kirchentag (Német Evangélikus Egyházi Kongresszus) nevű, Németországban kétévente megrendezett, több tízezer résztvevőt vonzó több száz esemény egyikeként került sor. Az imákat és zenét is tartalmazó istentisztelet Jonas Simmerlein, a Bécsi Egyetem teológusának és filozófusának ötlete volt. Simmerlein elmondta, hogy a szertartás "körülbelül 98 százalékban a géptől származik". Persze a maradék 2 százalék nélkül az egész nem valósulhatott volna meg, hiszen a ChatGPT önmagában nem működik. Simmerlein a szolgáltatás létrehozásának minden egyes aspektusát irányította, a rendezvény mottójából kiindulva: "Most van itt az idő".

A prédikációt két férfi és két nő számítógépen generált avatárja vezette, és a múlt hátrahagyásáról, a jelen kihívásaira való összpontosításról, a halálfélelem legyőzéséről és a Jézus Krisztusba vetett bizalom soha nem elvesztéséről prédikáltak. "Azt mondtam a mesterséges intelligenciának: Egyházi kongresszuson vagyunk és te vagy a prédikátor. Hogyan nézne ki egy istentisztelet?" - mondta Simmerlein. A ChatGPT-t felkérte, hogy a rendezvény zsoltárokat, imákat és a végén áldást tartalmazzon. "A végén egy elég masszív istentiszteletet kaptunk" - mondta Simmerlein, aki szinte meglepődött kísérletének sikerén.


Jonas Simmerlein

A reakciók vegyesek voltak. Az AP jelentése szerint a számítógépes avatárok előadásmódja időnként akaratlanul is nevetést váltott ki, például amikor holtfáradt arckifejezéssel közölte a templomba járókkal, hogy "ahhoz, hogy megőrizzük a hitünket, imádkoznunk kell, és rendszeresen templomba kell járnunk". Néhányan lelkesen videóra vették az eseményt a mobiltelefonjukkal, míg mások kritikusabban nézték, és nem voltak hajlandóak hangosan végigmondani a Miatyánkot. Néhány hívő - mint például Heiderose Schmidt, egy 54 éves informatikus - úgy találta, hogy az avatarok érzelemmentes és gyors, monoton beszéde zavaró volt, és megjegyezte: "Nem volt szív és lélek". Izgatott és kíváncsi volt, amikor az istentisztelet elkezdődött, de ahogy haladt előre, egyre inkább idegenkedett tőle. "De talán más a helyzet a fiatalabb generáció számára, akik mindezzel együtt nőttek fel" - tette hozzá Schmidt.

Mások - mint például Marc Jansen, egy 31 éves lutheránus lelkész - pozitívabban álltak hozzá. "Valójában rosszabbra számítottam, de pozitív meglepetés volt, hogy milyen jól működik. Az MI beszéde is megfelelő volt, bár néha még kicsit döcögött" - mondta Jansen. Azonban a fiatal lelkész hiányolta az érzelmeket vagy a spiritualitást, ami szerinte elengedhetetlen, amikor saját prédikációit írja. A kísérleti istentisztelet megmutatta a mesterséges intelligencia alkalmazásának korlátait: nem volt valódi interakció a hívek és a chatbot között, az nem tudott úgy reagálni a templomba járók nevetésére vagy egyéb reakcióira, ahogyan egy emberi lelkész tette volna. "A lelkész a gyülekezetben van, velük él, eltemeti az embereket, a kezdetektől fogva ismeri őket" - mondta Simmerlein. "A mesterséges intelligencia erre nem képes. Nem ismeri a gyülekezetet".


Simmerlein az AP-nek elmondta, hogy nem célja a vallási vezetők helyettesítése, hanem a mesterséges intelligenciát olyan eszközként ajánlja, amely segítheti őket. A chatbot például ötleteket adhat a következő prédikációhoz, vagy felgyorsíthatná egy prédikáció megírásának folyamatát, így a lelkészek több időt tudnának az egyéni lelki vezetésre fordítani. De míg a lelki útravaló gépnek való kiszervezésének bölcsessége nyitott kérdés, Simmerlein inkább szükségszerűségként fogalmazza meg. "A mesterséges intelligencia egyre inkább helyet kap az életünk minden aspektusában" - mondta az AP-nek. "És ezért hasznos megtanulni hogyan kell vele bánni".

Simmerlein mesterséges intelligencia prédikációja akkora érdeklődést váltott ki, hogy az emberek hosszú sorban álltak a 19. századi, neogótikus épületnél egy órával az istentisztelet kezdete előtt. Végső soron az esemény azért vonzotta az érdeklődőket, mert még mindig újdonságot jelent egy MI alkalmazása a hagyományosan ember által moderált helyzetekben, még akkor is, ha az eredmény csak egy ember által betanított nagy nyelvi modell (LLM) kimenete. Ha a jövőben a lelkészek a prédikációk írása során az LLM-ekre hagyatkoznak, a gyülekezet tagjai a vallási tanítás akaratlanul újszerű értelmezését hallhatják, mivel ez a technológia könnyen kitalálhat dolgokat. Ennek kapcsán James Vincent újságíró így viccelődött a Twitteren: "A nyelvi modell hallucinációi az arámi és az ógörög nyelv közötti fordítási hibák megfelelője".


A gyűlést kétévente nyáron rendezik meg Németország különböző pontjain, és hívők tízezreit vonzza, hogy imádkozzanak, énekeljenek és megvitassák hitüket. Emellett a világ aktuális ügyeiről is beszélgetnek, és megoldásokat keresnek a legfontosabb kérdésekre, amelyek idén a globális felmelegedés, az ukrajnai háború és a mesterséges intelligencia voltak. Az idei találkozóra szerdától vasárnapig került sor.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások