A Western Digital merevlemezei figyelmeztetnek, ha három évesek

A Western Digital merevlemezei figyelmeztetnek, ha három évesek

2023. június 13. 13:10, Kedd
A meghajtóknak semmi bajuk, ezért nehéz nem azt hinni, hogy a cég csak így akarja felpörgetni az eladásokat.

A merevlemez meghibásodásában több tényező is szerepet játszik, de a különböző SMART (önellenőrző, elemző és jelentési technológia) adatok sokat nyomnak a latban. A kor önmagában nem igazán értelmezhető, mert vannak olyan biztonsági mentést végző cégek, amelyek gond nélkül használnak 8 éves merevlemezeket is. Ezért volt meglepő rengeteg ember számára, amikor három éves Western Digital NAS merevlemezük miatt figyelmeztető felirat jelent meg a Synology DiskStation Manager (DSM) programban. Mivel más tényező nincs figyelembe véve ezeknél az automatikus címkéknél, a Western Digitalt azzal vádolják, hogy a meghajtók kormegjelölésével arra akarják rávenni az embereket, hogy idő előtt vásároljanak új HDD-ket.

A gyakorlat megjelenése egyes felhasználók számára az utolsó csepp volt a pohárban. A Western Digitalnak már így is meredek utat kellett megtennie, hogy visszanyerje a NAS-vásárlók bizalmát, miután a CMR (hagyományos mágneses rögzítés) helyett a nagyobb adatsűrűséget biztosító, de sérülékenyebb SMR (un. zsindelyes vagy lépcsőzetes adatelrendezés) technológiára váltott a NAS-meghajtóknál. Most egyesek azt mondják, hogy többé nem használják és nem ajánlják a vállalat merevlemezeit.

Amint arról a felhasználók az interneten, többek között a Synology saját fórumain, valamint a Reddit-en és a YouTube-on is beszámoltak, a Western Digital Device Analytics (WDDA) szolgáltatást használó meghajtók "figyelmeztető" bélyeget kapnak a Synology DSM-ben, amint a bekapcsolt órák száma eléri a hároméves határt. A WDDA hasonló a SMART monitoringhoz és a rivális ajánlatokhoz, például a Seagate IronWolfjához, és elvileg analitikát, valamint beavatkozásra alkalmas funkciókat biztosít. A javasolt intézkedés a következőket mondja: "A meghajtó a teljes élettartama alatt nagyszámú működési órát halmozott fel. Kérjük, fontolja meg a meghajtó mielőbbi cseréjét." A termékekkel egyébként nincsenek érzékelhető problémák.


A Synology megerősítette a hírt és közölte, hogy a címkék a Western Digitaltól, nem pedig tőlük származnak. Szóvivőjük szerint "a WDDA felügyeleti és tesztelési alrendszert a Western Digital fejlesztette ki, beleértve a figyelmeztetést is". A gyakorlat miatt néhány szakértő nem ajánlja többé a Western Digital meghajtókat, mondván hogy három év "abszolút semmi" egy NAS-meghajtó esetében. A SynoForum egyik felhasználója "pánikról" beszélt, amikor meglátta a címkét.

"Ez egyértelműen a Western Digital ragadozói taktikája, amellyel több merevlemezt próbál eladni" - jelentette ki egy youtube streamer, SpaceRex, aki szerint ez megakadályozhatja az embereket abban, hogy észrevegyék a meghajtójukkal kapcsolatos komoly problémákat. Szintén probléma, hogy a figyelmeztető címkével megjelölt meghajtók már nem adhatók hozzá tárhelyként a NAS-hoz. "Csak egészséges állapotú meghajtók használhatók a tárterület javítására vagy bővítésére" - mondta a Synology szóvivője. "A felhasználóknak ki kell kapcsolniuk a WDDA-t a folytatáshoz".

Furcsa módon a Western Digital nem rendelkezik nyilvános listával a WDDA-val rendelkező eszközeiről. A Synology azonban rendelkezik egy részleges felsorolással, amely szerint a WD Red Pro, a WD Red Plus és a WD Purple készülékeknél fordulhat elő ilyen jelzés, és ezeket a Western Digital inkább felügyeleti, valamint NAS-használatra hirdeti. A Synology részéről a vállalat szóvivője szerint a figyelmeztető címkék a "WDDA-t támogató eszközöket érintik, amelyek a DSM 7.0, DSM 7.1 és DSM 7.2 rendszeren működő, -13-tól -21-ig végződő modellszámú modelleket foglalják magukban". A WDDA azonban már nem szerepel az újabb modellekben, kezdve a DS1522+ modellel, amely 2022 júliusában került forgalomba".

A QNAP meghajtók hamarosan támogathatják a WDDA-t, így az automatikus figyelmeztető jelzések hamarosan érinthetik a Western Digital merevlemezekkel dolgozó nem Synology-felhasználókat is. A Western Digital szerint a WDDA eszközelemzéseket biztosít, amelyek lehetővé teszik a rendszergazdák számára, hogy "proaktívan kezeljék a tárolókat és az optimális teljesítmény fenntartása érdekében megelőzzék a váratlan meghibásodást". A Western Digital állítása szerint a WDDA előnyei közé tartozik az "intelligens ajánlási útmutatás a problémák orvoslásához" és a "világos és tömör utasítások a támogatáshoz".

A Synology szerint a figyelmeztető címke azt jelenti, hogy "a rendszer problémákat vagy a meghajtón a hibás szektorok számának növekedését észlelte. Még ha a meghajtó látszólag jól is működik, továbbra is figyelje a meghajtó állapotát és a rossz szektorok számát". A "problémák" szó elég tág, jelentése nincs meghatározva, ezért a Western Digitalnak azzal a váddal kell szembenéznie, hogy a WDDA segítségével próbálja az embereket új meghajtók idő előtti megvásárlására ösztönözni. Érdekes módon három év a garancia időtartama is az érintett meghajtók egy részénél, de az érintett meghajtók némelyikére - például a Red Pro-ra - azonban öt év garancia vonatkozik.

A vita miatt egyesek azt is megkérdőjelezték, hogy a WDDA a SMART-on túl nyújt-e bármilyen hasznos információt. "Van benne néhány hasznos adat, de nagyrésze csak felesleges SMART-alapú információ, és így valójában nem is annyira lényeges" - mondta SpaceRex. "Nagyjából az összes információt ki lehet nyerni ezekből a tesztekből a SMART-alapján, és valójában úgy gondolom, hogy talán ezt is teszi."

Optimistán nézve a dolgot persze előfordulhat, hogy a figyelmeztető címke csak azt jelzi, hogy három év bekapcsolt állapot után érdemes jobban szemmel tartani a HDD-ket. Egyesek ezt túlzásnak tarthatják, de a Western Digital azzal érvelhet, hogy valóban úgy gondolja, hogy ez a legjobb gyakorlat. De akkor miért fordulhat elő, hogy egy 5 évig garanciális HDD-nél 3 év után kiemelten figyelni kell rá? A Western Digital azt is mondhatja, hogy csak extra óvatosságból. Az biztos nem segíti a dolgot, hogy a cég kommunikációja a kérdésben nem egyértelmű, főleg ha figyelembe vesszük a márka zűrös múltját.

A megkérdőjelezhető gyakorlat napvilágra kerülése után vita alakult ki arról, hogyan lehet a WDDA-t SSH-n keresztül letiltani. A Synology szóvivője szerint ha a DSM-ben engedélyezve van a WDDA, akkor a Storage Managerben ki lehet kapcsolni azt és a figyelmeztetés megszűnik. "Mivel a figyelmeztetést egy rögzített bekapcsolási óraszám váltja ki, nem gondoljuk, hogy a WDDA letiltása kockázatot jelentene. A rendszergazdáknak azonban továbbra is nagy figyelmet kell fordítaniuk a rendszereikre, többek között akkor is, ha más figyelmeztetések vagy I/O zavarok lépnek fel" - mondta a Synology képviselője. "Az olyan jelek, mint a jelentősen lassabb olvasás/írás, egyértelműbb jelei annak, hogy a meghajtó állapota romlik".

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások