Az Intel bemutatja új DSP arhitektúráját

Az Intel bemutatja új DSP arhitektúráját

2001. április 17. 18:20, Kedd
[EETimes] A chipóriás Intel Corp. hétfőn megtartotta a sokak által már régóta várt bemutatóját az első működőképes mikrochipről, amely a társaság új Micro Signal Arhitecture (MSA) technológiáján alapul.

Ron Smith, az Intel Wireless Communications and Computing Group (vezetéknélküli kommunikáció és számítástechnika) részlegének elnöke és általános menedzsere beszédével egyidőben bemutatta azt az 1,3 Volton üzemelő, 340 MHz-es chipmagot, amely a technológia első hírnöke. A chip, amely 1,6 Volt tápfeszültség mellett akár 400 MHz fölötti órajeleken is kifogástalanul működik, a bemutató alatt egy többszintű beszédhang-feldolgozó algoritmust futtatott.

"Ez még mindig csak egy korai stádiumban lévő fejlesztési projekt," - mondta Dennis Sheehan, az Intel Cellular Communications Division (mobilkommunikáció) részlegének marketingigazgatója, "és a bemutatóban még egy konkrét hardverkörnyezethez van kötve. A lapka tulajdonképpen egy tesztchip, amellyel a mag működését vizsgáljuk, és nem egy leendő termék."

Az MSA Sheenhan szerint elsősorban a vezetéknélküli eszközök chipjeiben, valamint az integrált SoC (System on Chip - rendszer a chipen) megoldásokban lesz megtalálható. Az MSA az XScale-hez hasonlóan egy RISC (Reduced Instruction Set Computer - Csökkentett utasításkészletű számítógép) rendszer, amely a vezetéknélküli, hordozható eszközök alkalmazásainak futtatására készül.

Mivel az MSA-alapú chipek főként apró hordozható eszközökben, például mobiltelefonokban lesznek felhasználva, az MSA fejlesztőcsapata, amely egyébként egy Intel-Analog Devices közösvállalkozás keretein belül tevékenykedő mérnökcsoport, a tervezés során a legnagyobb figyelmet a lehető legkisebb fogyasztás elérésére fordította.

A fejlesztők által mért fogyasztásadatok igen alacsonyak, a chipmagnak 0,7 Volt mellett 0,11 mW, 1,6 Volt és 400 MHz mellett pedig 0,56 mWatt elég a működéshez. Az új MSA arhitektúra kulcsfontosságú tulajdonságai között az első helyen a dinamikus működésű energiatakarékossági rendszer áll, amely az aktuális feladatnak megfelelően állítja be a tápfeszültséget és az órajelet. Szintén lényeges újdonság azonban az új, multimédia adatfolyamok kezelését optimalizáló utasításrendszer is.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások