Hollandiába utazott Dél-Korea államfője, meglátogatja az ASML-t

Hollandiába utazott Dél-Korea államfője, meglátogatja az ASML-t

2023. december 12. 14:36, Kedd
Dél-Korea elnöke Hollandiába utazott, remélve, hogy a Kínával szembeni növekvő technológiai feszültségek közepette "chipszövetséget" tudnak kovácsolni a két globális félvezető-hatalom között.

Yoon Suk Yeol az első külföldi vezető, aki ellátogat a holland technológiai óriás, az ASML szigorúan ellenőrzött "tisztaszobás" gyártóüzemébe, amely a legkorszerűbb gépeket gyártja a félvezető chipek gyártásához. Ezek a csúcstechnológiás chipek a globális gazdaság éltető elemei, az okostelefontól kezdve az önvezető autókig mindenben megtalálhatóak, de a félvezetők Kína és a Nyugat közötti csatatérré is váltak. Washington és Hollandia azon hatalmak közé tartozik, amelyek korlátozásokat vezettek be a fejlett chipgyártó berendezések Kínába történő exportjára, attól tartva, hogy Peking ezeket a legmodernebb fegyverek gyártására használhatja.

A félvezetők jelentik a Korea és Hollandia közötti kapcsolatok "gerincét" - mondta Yoon, az első koreai elnök, aki a kapcsolatok 1961-es megteremtése óta az országba utazott. Mivel a Kínával folytatott verseny egyre élesedik, a félvezetőipar "stratégiai szempontból fontosabb, mint valaha, ami különösen fontossá teszi ezt a hollandiai látogatást" - tette hozzá Yoon. Yoonhoz az ASML-nél tett látogatásán a Samsung Electronics és az SK Hynix chipgyártó cégek vezetői is csatlakoznak. Mindkettő az ASML fő vásárlója, és Dél-Korea az ASML második legnagyobb piaca az eladások alapján Tajvan után. Mindkét koreai céget érinti a Kínába irányuló exportkorlátozás, mivel termelésük nagy részét, különösen a fejlett DRAM és flash memóriachipek gyártását Kínában végzik.


Yoon szerint az ASML-nél tett látogatása "döntő fordulópontot" jelent majd a két ország közötti kapcsolatokban, és a látogatás során a chipekkel kapcsolatos együttműködésről folytatott megbeszélések "elsődleges prioritást" élveznek. Yoon hivatala szerint a két ország "chipszövetséget" kíván létrehozni, amely kormányokat, vállalkozásokat és kutatóegyetemeket foglalna magában. A két ország várhatóan több megállapodást is aláír, miután Yoon és Mark Rutte holland miniszterelnök szerdán találkozik egymással.

Hollandia és Korea már most is szoros kereskedelmi kapcsolatokat ápol. Dél-Korea a hollandok harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere Ázsiában, míg az Európai Unióban Hollandia a második legfontosabb partnere Koreának. Dél-Korea és Hollandia 2022-ben Szöulban stratégiai partnerségi szerződést írt alá, amelyben elismerik közös érdekeiket, mint a nemzetközi jogállamiság iránt elkötelezett "közepes méretű" kereskedelmi nemzetek. A megállapodásban leszögezték, hogy az országok keresik a módját a kormányzati és a magánszektor közötti koordinációnak, "valamint a kritikus és feltörekvő technológiák közös védelmének és előmozdításának, többek között a félvezetők területén".

A látogatás Willem-Alexander holland király fogadásával kezdődött, majd a koreai elnök koszorút helyezett el a holland nemzeti emlékműnél Amszterdamban. Az Amszterdam történelmi Dam főterén tartott ünnepségen katonai díszőrség állt sorfalat, majd koreai és holland zászlókat lengető gyerekekkel beszélgettek. Később a dél-hollandiai Veldhovenben található ASML-hez látogatnak, utána Yoon szerdán Hágába utazik a Ruttéval való találkozóra, amelyet követően a két vezető sajtótájékoztatót tart.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások