Az Intel piacra dobta az első Meteor Lake chipeket

Az Intel piacra dobta az első Meteor Lake chipeket

2023. december 14. 17:18, Csütörtök
Az Intel bejelentette, hogy a Meteor Lake processzorok első hulláma mától kezdve elérhető egyes PC-kben - várhatóan jó néhány ilyen PC-konstrukciót jelentenek be a héten, és még többet a jövő hónapban a CES-en. 11 chip jön két termékcsaládban, melyek gyártási technológiája jelentősen eltér az eddigiektől. Ezek az Intel első olyan CPU-i, amelyekben neurális feldolgozóegység található az eszközön végrehajtott mesterséges intelligencia feladatokhoz.

Az Intel néhány hónappal ezelőtt jelentette be a következő generációs Core CPU-k technikai részleteit. A Meteor Lake kódnevű chipek nem egyértelműen előremutatóak az Intel chipgyártási ambíciói számára: ezek az első olyan chipek, amelyek a vadonatúj Intel 4-es eljárást használják, viszont az első olyan tömegpiaci Intel processzorok, amelyek egy külső cégtől beszerzett, a TSMC által gyártott szilíciumból készülnek. A Meteor Lake a társaság Foveros csomagolási technológiájának első próbája: ez több szilíciumlapkán helyezkedik el, ahelyett, hogy mindent egyetlen monolitikus lapkába integrálna.

11 chipről beszélünk két különböző termékcsaládban: a H sorozatú processzorok a vékony és könnyű munkaállomásokhoz és a játékos laptopokhoz készültek, míg az U sorozatú chipek az ultrabookokban fognak megjelenni. Ezek közül nyolc került ma piacra, további három pedig 2024 első negyedévében várható. A két család sok hasonlóságot mutat, mindkettőben van beépített neurális feldolgozó egység (NPU) a gépi tanulási és MI-munkaterhelések gyorsítására, és röviden összefoglalva a H-sorozatú lapkák több energiát fogyasztanak, és több teljesítményre kihegyezett P-magot és GPU-magot tartalmaznak.


A H-sorozatú lapkák vagy hat vagy négy Redwood Cove P-magot, nyolc Crestmont E-magot és két Crestmont LP E-magot tartalmaznak. Emellett Intel Arc márkájú, TSMC által gyártott GPU-gyorsítót tartalmaznak nyolc vagy hét Xe-maggal, 28 W-os alap CPU-teljesítményhatárral, és 64 vagy 115 W-os maximális fogyasztással az adott laptoptól függően. Az U-sorozatú lapkákat jelentősen visszavágták, hogy beférjenek az alacsonyabb energiafelhasználási keretbe. Mindegyik csak két P-magot, valamint nyolc E-magot és két LP E-magot tartalmaz, és integrált GPU-kat, amelyek csak négy Xe-maggal rendelkeznek. Az Arc márkajelzést annak ellenére elhagyták, hogy ugyanazt a GPU-architektúrát használják. Az alap teljesítményhatáruk 15 W, a turbó teljesítményhatáruk pedig 57 W, bár a 2024 elején érkező két további modell alap- és turbó teljesítményhatára alacsonyabb, 9, illetve 30 W lesz.

A ma bejelentett lapkák egyike sem használja a csúcskategóriás Core Ultra 9 márkajelzést. A Core Ultra 9 185H a jövő év elején jelenik meg, minimálisan megnövelt, 5,1 GHz-es csúcsórajelsebességgel, magasabb alap- és turbó energiafelhasználással, és a Core Ultra 7 165H-val megegyező alapvető specifikációk nagy részével. A lapkák tartalmazzák továbbá az Intel AI Boost NPU-t, LPDDR5, LPDDR5x vagy DDR5 támogatást (az Intel lapkái már nem támogatják a DDR4-et), van bennük integrált Wi-Fi 7 és Bluetooth 5.4, Thunderbolt 4, nyolc PCIe 5.0 sáv a dedikált GPU-k számára és 12 PCIe 4.0 sáv az SSD-k számára, valamint HDMI 2.1 és DisplayPort 2.1 támogatás.


Az Intel bejelentésének nagy része az NPU-ra összpontosított, melyek hasznossága még mindig elég korlátozott, részben azért, mert a technológia még nincs elterjedve. A Windows az NPU-kat egyelőre elsősorban olyan dolgokra használja, mint egy webkamerás beszélgetés közben a háttér eltávolítása valós időben és egyéb videófeldolgozási feladatok. Mindazonáltal a Microsoft mindenre kiterjedő törekvése, hogy egyre több, a mesterséges intelligenciával kapcsolatos funkciót építsen be minden termékébe, így 2024-ben valószínűleg több olyan funkció jön majd, amely képes kihasználni az eszközön belüli mesterséges intelligencia-feldolgozás előnyeit. Ez adatvédelmi szempontból is hasznos, mert jelenleg a Microsoft generatív MI-funkcióit használva általában olyan szerverekre küldünk információkat, amelyeket azután a továbbképzést igénylő MI-modellek is elérnek.

Bármely szoftver képes lesz kihasználni az NPU előnyeit, az Intel "több mint 100 szoftvergyártóval működik együtt, hogy több száz MI-alkalmazást hozzon a PC-piacra". Bár a vállalat kevés példát hozott, könnyen elképzelhető, hogy az olyan cégek, mint az Adobe, továbbfejlesztik vagy kiegészítik generatív MI-funkciókkal bíró programjaikat némi helyi hardveres gyorsítással.


A fentiek alapján a Core Ultra lapkák mögött álló technológia és az Intel által az elkészítésükhöz használt új csomagolástechnológia jóval érdekesebb, mint a tényleges teljesítményük. Hogy egyértelmű legyen, a teljesítmény rendben van, de csupán nagyon enyhe javulásról, vagy inkább - egymagos sebességben - visszalépésről beszélhetünk az Intel 13. generációs chipjeihez képest. A GPU teljesítménye ugyanabban a kategóriában van, mint az AMD Ryzen 7040 sorozatú processzorai (és feltehetően a rendkívül hasonló Ryzen 8040). A benchmarkok diáiban az Intel óvatosan kiemeli azokat a területeket, ahol a teljesítmény jó, és lekicsinyli azokat, ahol rossznak tűnik, de alapvetően nagy nyereségről beszélhetünk az integrált GPU-t illetően, a többmagos teljesítményjavulás szerény, és kis mértékű visszaesés az egymagos teljesítményben. Megjegyzendő, hogy az Intel által megadott összes teljesítményszám a H-sorozatú lapkákra vonatkozik, és egyelőre fogalmunk sincs, hogy az U-sorozatú lapkák hogyan fognak teljesíteni.

Az Intel állítása szerint a Core Ultra 7 165H többmagos teljesítménye nagyjából 8 százalékkal gyorsabb a Core i7-1370P-nél és 11 százalékkal az AMD Ryzen 7 7840U-nál. Az egyszálas teljesítmény 12 százalékkal gyorsabb, mint a 7840U, de nagyjából 7 százalékkal lassabb, mint az i7-1370P. Ez a csökkenés részben az órajelek nagyjából 4 százalékos, 5,2-ről 5,0 GHz-re történő csökkenésével magyarázható. A csökkenés többi része azonban arra utalhat, hogy az új CPU-architektúra nem teljesít olyan jól, vagy hogy az új P-magok nem tudnak olyan sokáig olyan gyorsan futni, mint a régiek.


A grafikus teljesítmény viszont remekül néz ki, ha a nagyjából három éves Intel Iris Xe integrált GPU-hoz hasonlítjuk, de csak egy árnyalattal jobb, mint az AMD RDNA 3 alapú Radeon 780M integrált GPU-ja. Az új GPU akár kétszer gyorsabb is lehet a réginél, bár ez erősen függ a játszott játéktól. A Radeon 780M-hez képest az Intel szerint a Meteor Lake legjobb Arc GPU-ja 18 játék átlagában nagyjából 5 százalékkal gyorsabb. Az Arc GPU azon változata, amely 8 helyett 7 Xe magot tartalmaz, nagyjából ugyanolyan gyorsaságú, mint a Radeon 780M.

Az Intel diái az energiahatékonyságot is kiemelik. A Core Ultra 7 165H nagyjából megegyezik a Core i7-1370P teljesítményével mindaddig, amíg a lapkák 18 W-os vagy annál kisebb fogyasztással dolgoznak, de ha több energiát használnak, a Meteor Lake mindig jobb teljesítményt nyújt ugyanabban az energiafelhasználási tartományban. Az Intel a Meteor Lake wattonkénti teljesítményét a Ryzen 7840U és az Apple új M3 chipjével is összehasonlította, bár különösen az M3 esetében érdemes megjegyezni, hogy az Intel csúcsfogyasztása sokkal magasabb lehet, és kétszer annyi energia felhasználásával nem feltétlenül érhető el kétszer akkora teljesítmény). Az Intel azt is állítja, hogy a Meteor Lake mindenféle felhasználási területen kevesebb energiát fogyaszt, mint a 7840U, leginkább videostreamelés közben és a Windows asztali gépének üresjáratában. A Meteor Lake videódekódoló hardvere a SoC lapkába került, nem pedig a GPU lapkában maradt, így az Intel kikapcsolhatja a GPU-t, amikor csak videolejátszásra van szükség.


Az Intel valószínűleg még képes lesz javítani a sebességet, finomodik majd mind a saját Intel 4 gyártási folyamata, mind a Foveros csomagolása. A GPU-fejlesztések hasznosak azok számára, akik a cég vékony és könnyű laptopjait időnként hordozható játékgépként használják. Kár, hogy a Meteor Lake jelentős előrelépései - mint a grafikus teljesítmény, az új NPU, az új gyártási technológia - nem járnak együtt a CPU teljesítményének és hatékonyságának hasonlóan drámai javulásával.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások